Polskie prawo nie sprzyja przedsiębiorczym kobietom – wynika z raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Nie mogą one w pełnym zakresie korzystać z ulg podatkowych i ponoszą wyższe koszty urlopów wychowawczych niż pracujące na etatach koleżanki. – pisze poniedziałkowa „Gazeta Prawna”. W rezultacie, 50% kobiet działających w biznesie nie ma dzieci.
Opisany przez gazetę raport wskazuje na poważny problem dla naszej demografii i przyszłych finansów państwa: Polska jest krajem, gdzie udział kobiet pracujących na własny rachunek wynosi 34,3% i jest jednym z najwyższych w UE. – Coraz więcej kobiet odkłada decyzję o urodzeniu dziecka, bo boi się kłopotów związanych z powrotem na rynek pracy, wysokich kosztów opieki nad dziećmi i niższych emerytur w przyszłości –mówi Bożena Lubińska-Kasprzak, prezes PARP.
Zarówno z danych firm rekrutacyjnych, jak i badań socjologów wynika, że aż 80% przedsiębiorców szukających dziś kontrahentów czy pracowników woli podpisać umowę z mężczyzną, ewentualnie z kobietą, która nie ma małych dzieci. Młode matki stanowią dziś jedną z najbardziej zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy grup społecznych. W Polsce tylko 32,4% kobiet mających pod opieką dziecko do 3. roku życia pracuje, podczas gdy średnia dla krajów OECD zbliża się do 50%.
To m.in. efekt wzorców kulturowych zakorzenionych w naszym społeczeństwie, które zobowiązują matkę, a nie ojca do opieki nad małym dzieckiem. Wiele kobiet przyznaje, że chętnie wróciłyby do aktywności zawodowej już po urlopie macierzyńskim, gdyby mogły oddać dziecko do taniego żłobka i przedszkola albo byłoby je stać na opiekunkę. Ponieważ nie mają takiej możliwości, idą na trzyletnie urlopy wychowawcze.
Autorzy raportu postulują też zmiany w prawie. Dziś matki prowadzące działalność gospodarczą nie mogą korzystać np. z prawa do zachowania wynagrodzenia, jeżeli wychowując dziecko, nie są w stanie pracować na pełnych obrotach. Muszą się też godzić z niższymi zasiłkami macierzyńskimi, chorobowymi czy opiekuńczymi. Udogodnieniem dla nich byłoby też łatwiejsze zawieszanie i ponowne uruchamianie działalności gospodarczej.
Więcej: Polska musi wybierać: własna firma albo dziecko, „Dziennik Gazeta Prawna”, 14. Listopada 2011.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna