Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Dzień Sportu to zarazem działanie w projekcie Społecznie Zakręceni i zarazem ogólnoeuropejskiej kampanii NowWeMove – Tydzień Ruchu. Zorganizowany 11 października 2013 roku w hali sportowej przy LO w Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie.
"Sam pomysł powstał właściwie przed warsztatami Sezam projektu Korba, które odbyły się w maju br. Następnie, kiedy zgłosiłam się do SCPR w Knurowie (lipiec 2013r.), to pojawiło się ogłoszenie konkursu Now We Move i wtedy postanowiłam wziąć udział i od tego momentu zaczęły się przygotowania do Dnia Sportu. Najpierw było głosowanie na wydarzenia poprzez zbieranie „facebook’owych lajków”. Później odbyły się szkolenie we Wrocławiu, a następnie rozpoczęły się działania prowadzące do realizacji zaplanowanego dnia. Całość przygotowań trwała od lipca do października br. Hasłem przewodnim, a właściwie celem głównym było połączenie różnych grup społecznych w Knurowie za pomocą aktywności ruchowej/fizycznej. Chciałam zmienić sposób myślenia osób pełnosprawnych do osób niepełnosprawnych. Zintegrować różne grupy społeczne, które są widoczne w naszym mieście. Pomysł na udział w Tygodniu Ruchu wyłonił się kiedy pojawiło się ogłoszenie o tym konkursie na stronie internetowej www.ngo.pl - ogólnopolskiej stronie dla organizacji pozarządowych.
Wtedy postanowiłam, że spróbuję. Od strony organizatorów nie było wymagań, że trzeba reprezentować jakiś klub sportowy itp. oraz nie trzeba było mieć odpowiedniego doświadczenia w sporcie. Stwierdziłam dlaczego nie spróbować? Choć większość osób które zgłosiły się do konkursu to trenerzy sportowi liderzy klubów sportowych, którzy bezpośrednio sportem się zajmują. Ja osobiście nie jestem żadnym z nich ale udowodniłam, że, w praktyce nie zawsze trzeba mieć wcześniej z czegoś doświadczenie, aby coś nowego, nieznanego dobrze wykonać choć wtedy jest większe wyzwanie, stres. Nie jest łatwo zorganizować tak wielkie wydarzenie. Jest strasznie dużo do załatwienia. Trzeba przekonać ludzi do tego typu imprezy co często nie jest łatwe. Niestety dużo ludzi woli siedzieć w domu i narzekać, że nic się nie dzieje lub, że coś jest tandetne. Ja pokazałam, że jednak warto spróbować i nie poddawać się na starcie. Wystarczy na początku znaleźć odpowiednie osoby, które pomogą w całej organizacji.
Kiedy zaczęła się moja przygoda w Technikum nr 1 w Knurowie próbowałam robić różne drobne rzeczy i brać udział w różnych akcjach czy projektach. Kiedy w 2012 r. zostałam pierwszy raz zgłoszona do Projektu Korba przez p. Iwonę Szczygieł wtedy dopiero postanowiłam działać z większymi przedsięwzięciami- działać społecznie. Udział w projekcie dał mi mnóstwo zapału, energii, zmotywował mnie do zorganizowania czegoś co pozwoli mieszkańcom miasta i okolic oderwanie się od codziennych zajęć, obowiązków. Na warsztatach z projektu nabyłam wiedzę potrzebną do organizacji takich wydarzeń, poznałam ludzi, którzy chcieli iść w tym samym kierunku co ja. W ubiegłym roku zorganizowałam Turniej Piłki Siatkowej Kobiet, a w tym roku zdecydowałam się na dużo większy projekt. Mogę tylko powiedzieć, że nie żałuję ani jednej minuty poświęconej na moje społeczne działania" – relacjonuje Emilia Kruszkiewicz.
W Dniu Sportu – Nie patrz na NIEPEŁNOSPRAWNEGO, jak na NIENORMALNEGO – ON jest taki, jak TY – w Knurowie bezpośrednio uczestniczyło 350 mieszkańców w różnym wieku i różnych grup społecznych.
O godzinie 11.00 impreza została uroczyście otwarta. Następnie goście udali się na poczęstunek, a uczestnicy dzielili się na swoje wyznaczone wcześniej grupy.
O godzinie 12.00 rozpoczął się mecz uczniowie Technikum nr 1 kontra nauczyciele z tej samej szkoły. Mecz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wszyscy doskonale się bawili i przy okazji mogli poznać tą drugą stronę nauczycieli, a nie tylko tą "zza biurka". W tym samym czasie trwały także warsztaty. Jedna grupa uczestniczyła w warsztatach pod nazwą: "Umiejętności Funda-Mentalne", które przeprowadził Grzegorz Więcław- psycholog sportu, a druga grupa nabywała wiedzę na warsztatach z Projektu Korba, poprowadzone przez Emilię. Rozpoczęła się również gra w Dwa Ognie, w której uczestniczyli uczniowie Technikum oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Knurowie oraz gry podwórkowe w których wzięli udział Podopieczni i Absolwenci Programu Ferajna. Wszyscy byli zadowoleni i pełni niekończącej się energii.
O godzinie 13.00 była przerwa w której wszyscy uczestniczyli w pokazie samoobrony, wykonanym przez uczniów klasy mundurowej z ZSZ nr 2 w Knurowie. Po pokazie wznowiły się zajęcia oraz kolejna nowa część warsztatowa, a mianowicie dyskutowano na temat pracy policjanta, szkoły mundurowej itp. i jednocześnie zaczął się kolejny mecz siatkówki. Tym razem przeciwko sobie stanęli uczniowie Technikum nr 1 kontra uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z tego samego Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie. Kibice także dopisali i spisali się na medal. W trakcie, gdy trwał mecz rozpoczęły się kolejne zajęcia o tematyce turystycznej-podróże, które prowadził Adam Ziaja.
O godzinie 15.30 zaczęły się już ostatnie warsztaty na temat wspinaczki górskiej itp. prowadzone przez Jacka Czecha, a na głównej sali była otwarta gra w siatkówkę dla wszystkich. Chętnych nie brakowało.
O 16.30 zaczęło się przygotowanie głównej sali do Zumby. Nastąpiło rozwinięcie ochronnych wykładzin.
O 17.00 rozpoczęła się Zumba, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnikami byli: maluchy, młodzież jak i dorośli. Każdy był mega szczęśliwy, ale zmęczony. Ten taniec był taką wisienką na torcie który tańczących wykończył :). Wszyscy byli pełni podziwu zorganizowania tej imprezy i wydawali pozytywne opinie.
Projekt Społecznie Zakręceni coraz bardziej rozkręca się i dociera do szerszego grona odbiorców. Kolejny etap to Koncert Charytatywny „Pomagamy w rytmach Hip-Hopu” w Knurowie.
Dotychczasowe informacje o projekcie znajdują się na BLOGU.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.