Program Ferajna knurowskiego Stowarzyszenia Cztery Pory Roku intensywnie się rozwija. W ciągu miesiąca od jego uruchomienia Ferajna nieustannie rozbudowuje swoją strukturę, pozyskuje pierwszych partnerów oraz wolontariuszy. 29 lutego 2012 w biurze Stowarzyszenia odbyło się szkolenie dla wolontariuszy ankieterów, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacyjny.
Szkolenie to przeprowadzone zostało przez Nikolę Witczak - Koordynatora Wolontariuszy Ankieterów, którą wspierały Dominika Jaroszyńska - Koordynator Rodzin oraz Aneta Nowak – Prezes Stowarzyszenia Cztery Pory Roku. Dzięki przygotowanym zadaniom wolontariusze, a właściwie wolontariuszki, bo w ich gronie nie znalazł się ani jeden mężczyzna, miały okazję bliżej się poznać, porównać swoje oczekiwania względem programu oraz zaznajomić się z obowiązkami ankietera. W trakcie spotkania uczestniczki dowiedziały się w jaki sposób przeprowadzać wywiady z rodzinami, otrzymały niezbędne narzędzia do pracy, zapoznały się z zadaniami wolontariusza ankietera, a także podzieliły się adresami rodzin, z którymi nawiążą kontakt.
- Miałam pewne obawy związane z nową rolą, której się podjęłam, jednak szkolenie je rozwiały – mówi Stefania Jurko, wolontariuszka – W zeszłym roku brałam udział w Szlachetnej Paczce, gdzie złapałam bakcyla pomagania potrzebującym. Moim zdaniem ludzie powinni sobie pomagać, a osoby na emeryturze nie powinny zamykać sie w domach, czy jedynie zajmować się wnukami - powinni być aktywni, a wolontariat to aktywność, z której czerpię wiele satysfakcji.
Szkolenie zakończyło się podpisaniem porozumień o współpracy wolontarystycznej oraz wspólnym, pamiątkowym zdjęciem. Do końca marca wolontariuszki wzdłuż i wszerz przemierzać będą Knurów w poszukiwaniu potrzebujących rodzin.
- Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Grupa chętnie zadawała pytania, była bardzo aktywna. Od razu widać, że wolontariuszki mają zapał do pracy, chcą podejmować nowe wyzwania, zdobyć doświadczenie, a przede wszystkim pomagać innym – relacjonuje Nikola Witczak - Właśnie takich osób nam potrzeba.
- Ankieterki w ciągu najbliższych tygodni będą odwiedzać rodziny, o których wiemy, że znajdują się obecnie w trudnej sytuacji. Podczas szkolenia starałyśmy się uwrażliwić wolontariuszki na specyfikę problemów z jakimi mogą się spotkać. Jestem przekonana, że wolontariuszki dobrze wywiążą się z postawionego przed nimi zadania i uda nam się zakwalifikować do programu te rodziny, które będą najbardziej potrzebowały naszego wsparcia, i którym pomóc będziemy w stanie – dodaje Aneta Nowak.
Źródło: Program Ferajna