Klowni będą uczyć przyszłych psychologów. Czerwone Noski współpracują z SWPS
Po raz pierwszy w historii polskiego szkolnictwa klowni medyczni będą wykładowcami na prestiżowym uniwersytecie. Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu nawiązała współpracę z Uniwersytetem SWPS. Specjaliści Czerwonych Nosków będą uczyć studentów psychologii jak wykorzystywać humor w relacji z pacjentami i opowiadać o klowningu medycznym.
Czerwone Noski traktują humor bardzo serio. Profesjonalni klowni medyczni tej fundacji od dziesięciu lat odwiedzają dzieci w polskich szpitalach, od onkologii po chirurgię, niosąc radość tam, gdzie potrzebna jest najbardziej. Są z małymi pacjentami przed i po przeszczepie organów i badaniu rezonansem magnetycznym, odwiedzają sale szpitalne, wspierają personel medyczny i niosą nadzieję rodzicom i opiekunom. Ich praca ma wymierne, sprawdzone naukowo efekty.
Czerwone Noski chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Stąd współpraca z Uniwersytetem SWPS. W roku akademickim 2022/2023 będą odbywały się tam zajęcia „Humor jako narzędzie psychologiczne”. To zajęcia fakultatywne dla studentów psychologii na studiach magisterskich I i II stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych.
– Pokażemy studentom SWPS, jak ogromną wartość ma poczucie humoru w pracy z pacjentami. To efektywne i przebadane narzędzie, które od lat wykorzystujemy w pracy z dziećmi w szpitalach czy seniorami w DPS-ach. Nasi klowni podnoszą też swoje kwalifikacje w tym zakresie na międzynarodowych szkoleniach w ramach International School of Humor. Przede wszystkim jednak chcemy przekazać przyszłym psychologom, że używanie humoru w pracy może być radością także dla nich samych – mówi Anna Wojtkowiak-Williams, Dyrektor Artystyczna Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.
Humor pod lupą naukowców
Klowni w szpitalu to radość dla dzieci i ich opiekunów, ale klowning medyczny to coś znacznie więcej, niż zabawa. Prestiżowe czasopismo naukowe „British Medical Journal”** opublikowało w 2020 roku podsumowanie badań na temat korzyści z klowningu medycznego. W badaniach wzięło udział łącznie 1612 dzieci z całego świata. Wniosek? Obecność przeszkolonych klownów medycznych w szpitalu przyspiesza rekonwalescencję małych pacjentów, zmniejsza czas potrzebny na znieczulenie, minimalizuje lęk przedoperacyjny i zmęczenie związane z chorobą nowotworową. To wszystko oznacza korzyść nie tylko dla rodziców i dzieci, ale także realną redukcję kosztów dla szpitala.
O korzyściach z wykorzystywania humoru w medycynie czy psychologii przekonuje także Sławomir Prusakowski, psycholog Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
– Odczuwanie radości wiąże się z procesami, które zachodzą w naszym organizmie. Wyzwalają się substancje, które sprawiają, że funkcjonujemy lepiej: endorfiny (powodują, że dobrze się czujemy), oksytocyna (sprawia, że jesteśmy bardziej związani z drugą osobą) albo adrenalina (pobudza ciśnienie krwi). Każdy z tych elementów jest ważny w procesie fizycznego oraz psychicznego zdrowienia, bo zdejmuje z nas napięcie wytworzone podczas choroby, gdy myślimy, że dzieje się z nami coś niedobrego – tłumaczy Sławomir Prusakowski.
Wszystko to zgodnie z hasłem Czerwonych Nosków: „humor traktujemy bardzo poważnie!”
Źródło: Czerwone Noski Klown w Szpitalu