Świetliste plany CTE Sp. z o.o. z Istebnej są zagrożone. 5 listopada 2014 r. zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, potwierdzający prawo Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot do udziału w postępowaniu środowiskowym dla budowy wyciągu krzesełkowego w miejscu orczyków nr III i IV na Pilsku.
Przypomnijmy, że decyzją z dnia 23 grudnia 2013 r. Wójt Gminy Jeleśnia, Marian Czarnota, odmówił Stowarzyszeniu udziału w postępowaniu, argumentując, że wydane w tym procesie decyzje tyczą się tylko i wyłącznie inwestora i strona społeczna nie ma prawa w nim uczestniczyć. Co kluczowe dla sprawy, pomimo iż teren inwestycji należy do obszaru Natura 2000 oraz wbrew opinii RDOŚ w Katowicach, Wójt Jeleśni odstąpił od nałożenia na inwestora obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Ostatni wyrok WSA otwiera pole do rewizji wszystkich wątłych decyzji wydanych w tej sprawie.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podkreślił, że prawo organizacji społecznej do udziału w postępowaniu administracyjnym o wydanie decyzji środowiskowej wynika wprost z Konstytucji RP. Tym samym starania Wójta Gminy Jeleśnia o wyeliminowanie z niego społeczeństwa zainteresowanego ochroną cennej przyrody Pilska zakończyły się porażką.
W konsekwencji wyroku WSA Samorządowe Kolegium Odwoławcze ma zrewidować decyzję środowiskową dla inwestycji, która – przypomnijmy – wydana została bez przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko. Nawet jeśli inwestor dokończy budowę wyciągu w oparciu o wadliwy dokument, jego dalsze funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania. Taka historia miała już miejsce na Pilsku. Przykładem jest choćby wyciąg nr 1, dla którego niezawisłe sądy unieważniły decyzję środowiskową, a obecnie trwa proces uchylenia pozwolenia na budowę. Powód: wydanie wadliwych i niemerytorycznych decyzji m.in. przez Wójta Gminy Jeleśnia.
Wydawanie słabej jakości i niemerytorycznych decyzji tylko złudnie przyspiesza proces inwestycyjny i jest ukłonem w stronę inwestora. W prostej linii jest to działanie zmierzające do stagnacji inwestycyjnej na Pilsku, ponieważ wadliwe decyzje nie obronią się w żadnym sądzie. Konsekwencje nieprawidłowości i nadużyć poniesie więc nie tylko sam inwestor, ale niestety również lokalne społeczeństwo, które liczyło na aktywizację regionu.
Polecamy wójtowi Jeleśni zapoznanie się w szczególności z Konstytucją RP, Konwencją z Aarhus i prawem ochrony środowiska. Jeśli człowiek pełniący funkcję włodarza gminy podejmuje decyzje służące załatwianiu prywatnych interesów inwestora a szkodliwe dla ludzi i przyrody, nie powinien piastować tak odpowiedzialnego stanowiska
mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Osoba kontaktowa: Radosław Ślusarczyk
tel. 660 538 329; e-mail: suchy@pracownia.org.pl ul. Jasna 17, 43-360 Bystra tel./fax: (+48) 33 817 14 68