Czy OPP potrzebne są standardy działania? Można założyć, że dobrze opracowane zalecenia przydadzą się każdemu, jako przypomnienie zasad, których należy przestrzegać. Niestety w zaproponowanym przez MPiPS "Kodeksie OPP" jest wiele niejasnych zapisów. Czasem także powielających różne stereotypy. Trudno nie być wobec tego dokumentu krytycznym.
Jednak po przeczytaniu dokumentu wrażenie jest wręcz odwrotne. To zbiór zasad ogólnych wynikających z przepisów prawa (np. „organizacja pożytku publicznego powinna mieć sporządzoną i zatwierdzoną, przez odpowiednie organy organizacji, politykę rachunkowości”), jak i szczegółowych wytycznych / rekomendacji (np. „dobrą praktyką jest tworzenie budżetu organizacji na kolejny rok”). W związku z tym całość sprawia wrażenie niespójnie napisanego zbioru dość przypadkowych zasad. W dodatku czasem kontrowersyjnych, ponieważ powielających stereotypy, np. że zatrudnianie pracowników w organizacji działań jest czymś złym („organizacja powinna opierać swoją działalność na społecznej / honorowej pracy członków i innych osób zaangażowanych w jej działalność”).
Zdaniem autorów Kodeksu: „Zdecydowano się zarekomendować wzory postępowania („dobre praktyki”) godne zastosowania, będące zarazem pomocą w sytuacjach, gdzie przepis ustawy milczy”. Pytanie tylko, jak często dociskająć śrubę poprzez ścisłe regulowanie zasad, można uzyskać lepszy efekt docelowy, a jak często po prostu doprowadzić do przeregulowania?
Pobierz
Źródło: Stowarzyszenie Klon/Jawor