Członkowie Towarzystwa Samorządowego to pasjonaci historii, którzy niezwykle aktywnie działają na rzecz odkrywania i popularyzowania wiedzy swojego regionu. Realizują misję organizacji związaną z upowszechnianiem kultury i ochroną dziedzictwa lokalnego. Do bogatego dorobku wydawniczego dołączyła kolejna publikacja pt. „Obrazki z dawnej Kłodawy IV”.
Dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Gminy Kłodawa bezpłatna publikacja trafiła do dwóch tysięcy zainteresowanych mieszkańców. Działanie stanowiło odpowiedź na zainteresowanie postaciami zasłużonymi dla miasta i regionu.
W książce opisano dzieje m. in. rodu Gałeckiej na przełomie XIX i XX wieku, życie księdza Józefa Frątczaka oraz mieszkanki Kłodawy, pani Stefańskiej, skazanej na obóz w Oświęcimiu. Ponadto kilka rozdziałów poświęcono miejscom, zabytkom, pomnikom w tym znajdującym się przy kościele w Bierzwiennej Długiej i na Placu Wolności. Pozwoliło to na przybliżenie czytelnikom wielu faktów, postaci i miejsc, które mieszkańcy w obecnych czasach znajdują w swych domowych albumach ze zdjęciami lecz nie znają pełnej historii obrazów zamkniętych w fotografiach.
Zadanie było odpowiedzią na współczesne autentyczne zainteresowanie lokalną historią. Uwzględniało potrzebę międzypokoleniowej transmisji wiedzy podtrzymującej pamięć o dziejach i ludziach na przestrzeni lat, którzy tworzyli historię lokalną udzielając się w różnych sferach życia kulturalnego, społeczno-gospodarczego i publicznego.
Warto zaznaczyć, że członkowie TS od 2014 roku troszczą się również o kłodawską nekropolię oraz nagromadzone na niej pamiątki i zabytki poprzez odnawianie grobów. Co roku organizują zbiórki pieniężne w okolicach Świąt Wszystkich Świętych na ratowanie zabytkowych nagrobków oraz grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności w Kłodawie. W ciągu dziewięciu lat, około stu wolontariuszy zebrało w sumie ponad 60 tys. Pozyskana kwota oraz inne środki od sponsorów posłużyły do odrestaurowania wielu płyt nagrobnych, grobów i pomników.
Ponadto działacze TS podejmowali się organizacji ważnych obchodów rocznicowych, m.in. z okazji 190. rocznicy powstania listopadowego oraz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowali wystawę „Mieszkańcy Ziemi Kłodawskiej w wojnie polsko-rosyjskiej 1919–1921”. Zorganizowali cykl spotkań poświęconych rodom ziemiańskim w okolicach Kłodawy. Wszystkie przeprowadzone inicjatywy spotykały się z dużym uznaniem i zainteresowaniem społeczności. Przyjęli oni aktywną postawę włączając się poprzez udostępnianie dokumentów i pamiątek rodzinnych.
Zachęcamy do zapoznania się z wersją elektroniczną najnowszej oraz pozostałych publikacji na stronie Internetowej www.ts.konin.pl.