Klimatyczna Baza Wiedzy z chatbotem klimatycznym i nowymi ekspertami!
Klimatyczna Bazy Wiedzy wzbogaciła się o nową funkcjonalność - chatbot klimatyczny zaprojektowany przez Stowarzyszenie Demagog. Do Rady Ekspertów i Ekspertek merytorycznie wspierających działanie bazy dołączyły nowe osoby z organizacji zaangażowanych w działania na rzecz klimatu: Stowarzyszenia BoMiasto, Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, popularno-naukowego bloga Crazy Nauka, Koalicji Klimatycznej, Polskiego Klubu Ekologicznego, Stowarzyszenia Zielone Mazowsze, Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Powstała w listopadzie 2022 r., w odpowiedzi na szerzącą się dezinformację klimatyczną, Klimatyczna Baza Wiedzy to ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu. Baza służy liderom opinii, dziennikarzom, naukowcom, politykom, ale też każdemu, kto chce wiedzieć i rozumieć więcej na temat zmiany klimatu. Baza jest zbiorem zweryfikowanych raportów i publikacji dotyczących klimatu, które opatrzone zostały krótkim komentarzem, ułatwiającym zrozumienie często niełatwych w odbiorze naukowych treści. Projekt wspierają eksperci i ekspertki z 20 wiodących organizacji pozarządowych i ośrodków akademickich zajmujących się kwestiami dezinformacji i zmiany klimatu.
Chatbot klimatyczny - nowa funkcjonalność bazy
Od marca br. dodatkową funkcjonalnością na stronie bazy jest możliwość korzystania z chatbota klimatycznego. Wirtualny asystent zaprojektowany został przez Stowarzyszenie Demagog z myślą o przeciwdziałaniu dezinformacji klimatycznej i ograniczaniu zasięgu mitów klimatycznych. Użytkownikom strony umożliwia szybkie uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące klimatu, korzystanie z quizu, generowanie losowych ciekawostek czy zapis do newslettera Demagoga.
Chatbot klimatyczny od połowy lutego dostępny jest na stronie Fakty o klimacie, a od początku marca także jako asystent użytkowników strony Klimatycznej Bazy Wiedzy.
– Chatbot klimatyczny jest naszą odpowiedzią na zjawisko dezinformacji klimatycznej. Stojąc w obliczu globalnego kryzysu, musimy opierać się na zweryfikowanych i wiarygodnych źródłach informacji. Niestety negowanie samego zjawiska zmiany klimatu, jego skutków oraz próby opóźniania mitygacji i transformacji energetycznej są wciąż obecne w debacie publicznej. Z tego powodu stworzyliśmy wirtualnego asystenta, z pomocą którego sięgnięcie po rzetelne źródła wiedzy o klimacie, jest jeszcze prostsze - mówi Małgorzata Kilian, prezeska Stowarzyszenia Demagog.
Nowi Eksperci i Ekspertki
W funkcjonowaniu bazy wiedzy o klimacie kluczowa jest bezstronność, odpowiednie zaplecze naukowe oraz profesjonalizm, które umożliwiają jej właściwe działanie. Gwarantem tego jest Rada Ekspertów i Ekspertek, w skład której wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki kluczowych organizacji pozarządowych i podmiotów akademickich w Polsce.
W marcu do Rady Ekspertów i Ekspertek dołączyły kolejne osoby reprezentujące 7 wiodących organizacji:
- Patryk Białas, Stowarzyszenie BoMiasto
- Robert Buciak, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
- Anna Frączyk, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
- Dominik Madej, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
- Aleksandra Stanisławska, Crazy Nauka
- Urszula Stefanowicz reprezentująca Koalicję Klimatyczną i Polski Klub Ekologiczny
Oznacza to, że Rada Ekspertów i Ekspertek Klimatycznej Bazy Wiedzy liczy już 22 osoby z 20 organizacji. Są to (alfabetycznie):
Robert Buciak (Stowarzyszenie Zielone Mazowsze), Patryk Białas (Stowarzyszenie BoMiasto), Ewa Chodkiewicz (WWF), Anna Frączyk (Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi), Małgorzata Hajto (Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy), dr Katarzyna Iwińska (Collegium Civitas), dr Jakub Jędrak (Polski Alarm Smogowy), dr Aleksandra Kardaś (Nauka o klimacie), Lidia Kołucka (Forum Energii), dr Magdalena Kozłowska (Polski Alarm Smogowy), dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska (Climate Strategies Poland), Dominik Madej (Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć), Weronika Michalak (Heal Polska), Mirosław Proppé (WWF), Hubert Różyk (Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych), dr Michał Smoleń (Instrat), dr Paulina Sobiesiak-Penszko (Instytut Spraw Publicznych), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Urszula Stefanowicz (Koalicja Klimatyczna oraz Polski Klub Ekologiczny), dr hab. Inż Izabela Sówka (Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej), dr inż. Krystian Szczepański (Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy), Aleksy Szymkiewicz (Stowarzyszenie Demagog).
Link do bazy: www.klimatycznabazawiedzy.org
Źródło: Stowarzyszenie Demagog