Europejscy ministrowie środowiska na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli zaakceptowali pod koniec września 2016 r. ratyfikację przez UE Porozumienia Paryskiego. W grudniu 2015 r. na konferencji w Paryżu 195 krajów przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu. Dzisiejsza decyzja przybliża moment wejścia w życie przyjętych w ubiegłym roku zobowiązań.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: - Ta decyzja pokazuje, że Unia Europejska wypełnia swoje zobowiązania. To także dowód, że kraje członkowskie mogą znaleźć porozumienie, kiedy jest jasne że działają wspólnie, jako cześć UE, wówczas ich skuteczność jest większa niż gdyby była to suma pojedynczych działań. Cieszę się widząc, że dzisiaj kraje członkowskie zdecydowały się na ten wspólny, historyczny krok prowadzący do realizacji pierwszego powszechnie obowiązującego porozumienia klimatycznego. Musimy i możemy przekazać przyszłym pokoleniom stabilniejszy świat, zdrowszą planetę, sprawiedliwsze społeczeństwa i bardziej wydajne gospodarki. To nie jest marzenie. To rzeczywistość, której możemy dosięgnąć. Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko.
Komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete: - Mówi się, że Europa jest zbyt skomplikowana, aby szybko dojść do porozumienia. Mówiono, że jest zbyt wiele przeszkód do pokonania. Mówiono, że to tylko słowa. Dzisiejsza decyzja pokazuje jaka jest Europa: zjednoczona i solidarna wówczas gdy kraje członkowskie pokazują europejskie podejście, tak jak to zrobiliśmy w Paryżu. Wchodzimy w decydujący moment, jeśli chodzi o decyzje klimatyczne. Kiedy pojawią się trudności, Europa staje na wysokości zadania.
Po podobnej decyzji Parlamentu Europejskiego Unia Europejska będzie mogła zakończyć proces ratyfikacji jeszcze przed krajami członkowskimi.
Głosowanie w sprawie ratyfikowania przez Unię Europejską światowej konwencji w sprawie zmian klimatycznych odbędzie się w Parlamencie Europejskim we wtorek 4 października 2016 r. Ceremonia podpisania rozpocznie się po wystąpieniu sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona. Obecni będą: francuska minister środowiska i przewodnicząca COP21 Ségolène Royal, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Głos zabiorą też liderzy grup politycznych.
Więcej o ratyfikacji konwencji
Po zatwierdzeniu ratyfikacji przez Parlament w nadzwyczajnym głosowaniu 4 października, Rada może formalnie przyjąć decyzję o zastosowaniu pilnej procedury pisemnej. Umożliwiłaby ona Unii Europejskiej złożenie ratyfikowanej konwencji w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w piątek 7 października wraz z 7 państwami członkowskimi, które zakończyły proces ratyfikacji. Te państwa, odpowiedzialne za około 5% globalnych emisji, to: Austria, Francja, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja i Węgry.
Dzięki ratyfikacji przez UE umowa paryska będzie mogła wejść w życie w czasie konferencji COP 22 w sprawie zmian klimatu w Marrakeszu 7-18 listopada 2016 r.