W 30. rocznicą katastrofy w Czarnobylu Polacy z firmy The Farm 51 zaprezentują Chernobyl VR project. To interaktywna opowieść na temat tragicznych losów ludzi i miejsca, które dotknęła ekologiczna katastrofa wszech czasów.
26 kwietnia 1986 roku przegrzanie reaktora jądrowego w bloku energetycznym nr 4 doprowadziło do wybuchu wodoru, wzniecenia pożaru oraz rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tak rozpoczęła się największa w historii katastrofa przemysłowa i ekologiczna. W wyniku katastrofy skażeniu promieniotwórczemu uległ olbrzymi teren wokół elektrowni, a z okolic Czarnobyla i miasta Prypeć wysiedlono ok. 350 000 osób. Ich mieszkania i miejsca pracy zostały porzucone na zawsze w ciągu kilku godzin. Postapokaliptyczna sceneria okolic reaktora stała się inspiracją dla licznych filmów i gier.
– W The Farm 51 uznaliśmy, że dramatyczna historia katastrofy w Czarnobylu nie powinna być sprowadzona do poziomu gry akcji. Chcieliśmy wykorzystać mechanikę gier komputerowych, by stworzyć pierwszą w historii wirtualną wycieczkę po Czarnobylu i Prypeci w technologii Virtual Reality (VR), przeznaczoną na urządzenia VR, takie jak Oculus i PlayStation VR, HTC Vive oraz mobilne, jak Samsung Gear VR – opisuje Wojciech Pazdur, wiceprezes gliwickiego studia.
Projekt Polaków jest niezwykły z wielu powodów. Przede wszystkim pokazuje, że dynamicznie rozwijająca się technologia VR może być idealnym narzędziem do promowania zagadnień edukacyjnych. W połączeniu z wysoką jakością produkcji, która pozwoliła na wierne odwzorowanie realiów współczesnego Czarnobyla i Prypeci, powstała aplikacja inna niż wszystkie, robiąca na Ukrainie ogromne wrażenie.
– Polacy zrobili mi ogromną niespodziankę. Jestem synem likwidatora katastrofy i czuję się poruszony, że losy takich ludzi jak mój ojciec spotkały się z zainteresowaniem i zostały przedstawione w tak nowatorski sposób. Wierzę, że dzięki takim aplikacjom jak Chernobyl VR project historię katastrofy i poszkodowanych w niej moich rodaków poznają ludzie na całym świecie – powiedział Witalij Kliczko, mer Kijowa, który objął swoim patronatem światową premierę aplikacji w Muzeum Historii Miasta Kijowa.
Premierę wspierają również Fundacja Otwarty Dialog, ukraiński Instytut Pamięci Narodowej, agencja Global Ukraine i Ukraińska Agencja Wizerunku.
Producenci aplikacji zdecydowali się również na wymierne wsparcie ofiar. We współpracy z Fundacją Otwarty Dialog, The Farm 51 przekaże część przychodów ze sprzedaży aplikacji (10%, 30% lub 60%, w zależności od wersji) na rzecz fundacji zajmujących się pomocą ofiarom katastrofy.
Bezpośrednio po premierze, od 27 kwietnia do 10 maja 2016 r. w Muzeum Historii Miasta Kijowa, w godzinach jego pracy, każdy będzie mieć okazję do wirtualnego odwiedzenia Czarnobyla za pomocą Chernobyl VR project.
###
Obok działalności obserwacyjnej i analitycznej, Fundacja prowadzi aktywne działania we współpracy z parlamentarzystami zaangażowanymi w sprawy zagraniczne, prawa człowieka i relacje z krajami postradzieckimi w celu wsparcia procesów demokratyzacji i liberalizacji ich polityki wewnętrznej. Do istotnych obszarów działalności Fundacji należą także programy wsparcia więźniów i uchodźców politycznych. Fundacja posiada swoich stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli.
Więcej informacji:
Strony Chernobyl VR Project i Reality 51:
Strona The Farm51:
Strona Fundacji Otwarty Dialog:
Źródło: Fundacja Otwarty Dialog