W poprzednim artykule, analizowaliśmy potencjalnych partnerów w ramach działań lokalnych. Jakie są jednak wyzwania w lokalnej współpracy? Czy jest ona bezproblemowa i zawsze układa się pozytywnie?
Aby skutecznie rozwiązywać problemy lokalne, należy działać we współpracy z innymi. Dlaczego?
możemy przygotować bardziej szczegółową diagnozę społeczności lokalnej – dzięki różnym punktom widzenia można dostrzec różne problemy i wyzwania jakie stoją przed społecznością lokalną. Szczególnie przydatne jest zrobienie mapy zasobów i potrzeb, bazując na wiedzy i doświadczeniu przedstawicieli różnych grup.
wypracujemy i wdrożymy nowe rozwiązania – wspólna analiza problemu, zawsze przynosi nowe rozwiązania. Dzięki różnym spojrzeniom na dany problem, rozwiązanie problemu może być bardziej kompleksowe i przyniesie więcej korzyści niż tylko pomysł jednego podmiotu. Współpraca z partnerem może także pomóc we wdrażaniu nowych, innowacyjnych pomysłów i działań.
możemy tworzyć projekty partnerskie – wspólne realizowanie działań społecznych punktowane jest także w przypadku niektórych konkursów. Wtedy składając ofertę razem, mamy większe szanse na realizowanie działań
- zintegrujemy społeczność lokalną – często, bazując na stereotypach czy uprzedzeniach, boimy się współpracować z innymi. Działania lokalne jednak mogą sprzyjać przełamywaniu barier i wzajemnemu poznaniu się.
Takie są najważniejsze pozytywne aspekty współpracy. Jednak, aby była ona skuteczna, musimy spełnić także pewne warunki:
najważniejsza jest chęć do współpracy i otwartość na nowe pomysły i działania
zaangażowanie różnych środowisk do podejmowania działań społecznych
należy mieć otwarty umysł i przełamywać wzajemne stereotypy i uprzedzenia
konieczny jest dobry przepływ informacji między wszystkimi uczestnikami partnerstw
należy korzystać z wzajemnego uzupełniania się i uzupełnianie swoich działań, aby tworzyć kompleksowe rozwiązania.
Budowanie współpracy to proces – który wymaga wysiłku i chęci, w efekcie jednak przynosi wiele pozytywnych korzyści w społeczności lokalnej. Przede wszystkim jest to bardziej kompleksowe, systemowe i innowacyjne rozwiązywanie problemów społecznych w danej społeczności lokalnej.
Artykuł powstał w ramach projektu pn. „PCIWIS – Pilskie Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych”, który współfinansowany jest ze środkówSamorządu Województwa Wielkopolskiego.