W powiecie gostyńskim, działania w ramach projektu Warnik uruchomiły obszar, w którym do tej pory organizacje trzeciego sektora nie realizowały zadań. Zmiany „wymusiła” postpandemiczna rzeczywistość, a oddolna inicjatywa mieszkańców okazała się dobrym i bardzo potrzebnym rozwiązaniem.
Dzięki Warnikowi Stowarzyszenie Baza otrzymało wsparcie w wysokości 10 tys. zł na realizację zadania w zakresie promocji i ochrony zdrowia oraz polityki prorodzinnej. Pieniądze te pomogą wrócić dzieciom do dobrej formy psychicznej i fizycznej po trudnym okresie, związanych z koronawirusem, obostrzeń. Zarząd Starostwa Powiatowego w Gostyniu wykazał się ogromną otwartością i po konsultacjach, nowe zadanie, znalazło się w programie współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Kilka słów o Warniku
Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 14 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi, a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.
Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia 31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 14 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP. Jakie będą tego efekty? Już można śmiało powiedzieć, że spektakularne, bo osoby, które zaangażowały się w projekt Warnik, są niezwykle kreatywne.
Pandemia odcisnęła piętno na dzieciach i młodzieży
W projekt Warnik w powiecie gostyńskim, w charakterze mieszkanki, zaangażowała się Agnieszka Grzegorzewska, a organizacją która podjęła się realizacji projektu jest Stowarzyszenie Baza. Zadanie zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Gostyniu.
W powiecie gostyńskim, priorytetem w projekcie Warnik, od początku był dobrostan dzieci i młodzieży, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Zdalna nauka, izolacja i brak kontaktu z rówieśnikami nadwyrężyły zdrowie psychiczne młodych ludzi.
– Po pandemii dzieci i młodzież funkcjonują zupełnie inaczej niż przed nią. Obserwujemy zachowania depresyjne i zaburzenia lękowe. Dlatego istnieje duża potrzeba działań aktywizujących związanych ze spotkaniami, pogadankami, warsztatami i wychodzeniem do przestrzeni miejskiej – tłumaczy Agnieszka Grzegorzewska.
Jednym z ciekawszych rozwiązań dla zestresowanych młodych ludzi może być praca ciałem, która docelowo pozwoli młodym zrzucić z siebie napięcie. Sprawdzi się tu joga, arterapia lub TRE (TRE czyli Taruma Release Exercises polega na wprowadzaniu ciała w drżenie, które pozwala zniwelować stres, bo wysyła sygnał do mózgu, że sytuacja podbramkowa właśnie została skutecznie rozładowana)
– Szukamy wielu ciekawych i różnorodnych rozwiązań. W planach są odwiedziny w schronisku i spacery z czworonogami – dodaje A. Grzegorzewska. – Nie powinno zabraknąć też zajęć z ratownictwa medycznego i samoobrony.
Starostwo było na tak!
A jak wyglądała współpraca Agnieszki Grzegorzewskiej z przedstawicielką Starostwa Powiatowego w Gostyniu?
– Fantastycznie. Można powiedzieć, że udało nam się zakolegować podczas omawiania projektu Warnik. Niektórzy mieszkańcy, idąc do urzędu, mają obawy. Z góry zakładają trudne sytuacje. Tymczasem w naszym przypadku nie było żadnych przeszkód. Wręcz odwrotnie: było zrozumienie i ogromna chęć współpracy – zapewnia Agnieszka Grzegorzewska.
Natalia Bezwierzchna ze Starostwa Powiatowego w Gostyniu potwierdza udaną współpracę w ramach projektu Warnik.
– Pomysł postpandemicznej pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla dzieci i młodzieży bardzo nam się spodobał. To niezwykle ważny temat, a takie zadanie nie było dotąd realizowane. Fakt, że czegoś takiego dotąd nie było, nie oznacza, że starostwo nie będzie tym zainteresowane. Wręcz odwrotnie. Dlatego, po konsultacjach, takie zadnie znalazło się w programie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Na koniec ogłosiliśmy konkurs – tłumaczy Natalia Bezwierzchna.
Wszystko odbyło się w ekspresowym tempie. Już 29 grudnia ubr. Zarząd Powiatu Gostyńskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację w 2022 r. przez organizacje pozarządowe zadań publicznych powiatu gostyńskiego. W lutym br. ogłoszono wyniki konkursu. Stowarzyszenie Baza, na realizację zadania w zakresie promocji i ochrony zdrowia oraz polityki prorodzinnej, otrzymało wsparcie w wysokości 10 tys. zł.
Projekt WARNiK realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.