Fundacja Frank Bold wydała praktyczny poradnik dla każdego, kto jest zaniepokojony stanem wód w Polsce. Publikacja prowadzi przez meandry prawa wodnego tak, by dosłownie każdy mógł się nauczyć, jak prowadzić skuteczne interwencje prawne dla dobra przyrody. Wystartował także podcast fundacji o rzekach.
– Woda to życie. Rzeka to niezwykły ekosystem, dom dla tysięcy zwierząt i roślin. To skarbnica bioróżnorodności. Wokół rzek toczy się też nasze życie – to przy nich lokalizujemy miasta, to z nich czerpiemy niezbędną do życia wodę. Niestety, człowiek zapomina o tym, z jak wrażliwym ekosystemem ma do czynienia. Traktuje rzekę jak miejsce zrzucania ścieków. Nie pozostaje to bez wpływu na ten wrażliwy element przyrody – mówi Maria Włoskowicz, autorka poradnika „Kiedy rzeka zamienia się w ściek”.
Wg danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska aż 99,5% rzek w Polsce (jednolitych części wód powierzchniowych rzecznych) ma zły stan wód, a tylko 0,5% stan dobry. Rzeki narażone są na wiele zagrożeń, które mogą prowadzić do ich degradacji. Główne czynniki szkodliwe to zanieczyszczenie wód, wynikające z przemysłowych odpadów, w tym kopalni, nawozów rolniczych oraz ścieków komunalnych, które wprowadzają do rzek toksyczne substancje i zmieniają ich naturalny skład chemiczny.
– Polskie rzeki potrzebują zaangażowanych osób, którym zależy na przyrodzie. Rzeki same nie mają głosu, potrzebują osób, które będą w ich imieniu domagać się ochrony, kontroli czy naprawy szkód. Takich osób nie brakuje. Czasem jednak brakuje im narzędzi prawnych, żeby mogły sprawniej prowadzić swoje interwencje. Dlatego stworzyliśmy poradnik, który takie narzędzia daje, tłumaczy zawiłości prawne wokół ochrony rzek i podpowiada konkretne rozwiązania trudnych sytuacji – wyjaśnia Maria Włoskowicz.
O czym jest poradnik?
Poradnik (do pobrania tutaj) w przystępny sposób wyjaśnia zawiłości prawa wodnego oraz przedstawia narzędzia, dzięki którym możesz skutecznie działać na rzecz ochrony rzek w Polsce. Można znaleźć w nim:
- opis instytucji odpowiedzialnych za ochronę wód w Polsce, co ułatwi Ci nawigację w skomplikowanym systemie prawnym,
- przekrojowy opis aktów prawnych regulujących zagadnienia związane z wodami,
- wskazówki dotyczące monitorowania stanu rzek oraz procedur związanych z kontrolą jakości wód,
- informacje kto i jak może korzystać z wód – dzięki nim będziesz w stanie wstępnie ocenić, czy przedsięwzięcie, które zauważysz, jest legalne,
- narzędzia dla osób chcących działać na rzecz ochrony wód, takie jak możliwość skorzystania z prawa do informacji czy udziału w konsultacjach i postępowaniach oraz instrukcje pisania skarg i wniosków,
- praktyczne podpowiedzi prawne, które pomogą w skutecznym działaniu na rzecz ochrony środowiska.
Pierwszy odcinek podcastu o rzekach
Frank Bold zainaugurował także nowy cykl podcastów, „Kiedy rzeka zamienia się w ściek”. W kolejnych pięciu odcinkach, które będą publikowane co miesiąc od października do lutego, prawniczka Maria Włoskowicz oraz jej rozmówczynie i rozmówcy zaproszą w niezwykłą podróż po świecie prawa i ekologii.
Gościnią pierwszego odcinka jest dr inż. Ilona Biedroń, ekspertka ds. renaturyzacji wód powierzchniowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz prezeska Fundacji Zdrowa Rzeka. Rozmowa dotyczy renaturyzacji, oddawania rzece przestrzeni i zapobieganiu powodziom.
Źródło: Fundacja Frank Bold