Od 1 stycznia 2016 roku mniejsze NGO mogą korzystać z uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Zatem mogą zrezygnować z prowadzenia pełnej księgowości. Przejście na uproszczoną księgowość należy zgłosić do urzędu skarbowego. Doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl wyjaśnia, jak to zrobić i w jakim terminie.
Zobacz AKTUALNE informacje o uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów w PORADNIK.NGO.PL
Co to jest uproszczona ewidencja przychodów i kosztów
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK NGO.PL ODPOWIADA:
Od 1 stycznia 2016 roku NGO mogą korzystać z uproszczeń w prowadzeniu księgowości. Jednak ta możliwość nie dotyczy wszystkich NGO. Najpierw trzeba sprawdzić, czy organizacja spełnia warunki określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, do której odwołuje się ustawa o rachunkowości.
-
w roku przed podjęciem decyzji o prowadzeniu uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów nie miały przychodów wyższych niż 100 000 zł,
-
przychody osiągają wyłącznie ze źródeł wskazanych w art. 10a ust. 1 pkt 4 (tj. z działalności odpłatnej pożytku publicznego; działalności nieodpłatnej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, spadków, dotacji, subwencji, przychodów pochodzących z ofiarności publicznej; odsetek, lokat terminowych; sprzedaży składników majątku),
-
działają w sferze zadań publicznych (art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie),
-
nie mają statusu organizacji pożytku publicznego (OPP),
- nie prowadzą działalności gospodarczej.
Zgłoszenie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez NGO
Jeśli NGO spełnia warunki wskazane w ustawie o pożytku, może podjąć decyzję o przejściu na uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Zgodnie z art. 10a ust. 3 ustawy o pożytku organizacja musi poinformować o tym urząd skarbowy w ciągu pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego. W przypadku organizacji, których rok obrotowy zgadza się z rokiem kalendarzowym (a jest ich większość) termin zgłoszenia upływa z końcem stycznia.
Inaczej jest w przypadku organizacji, które dopiero powstały. Jeśli chcą prowadzić uproszczoną ewidencję, muszą zgłosić swoją decyzję do urzędu skarbowego w ciągu 30 dni od daty rozpoczęcia działalności.
Odpowiadając na pytanie NGO
Jeśli organizacja spełnia odpowiednie warunki, może podjąć decyzję o rezygnacji z prowadzenia pełnej księgowości i przejściu na uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Nie może jednak zmienić formy prowadzenia rachunkowości w środku roku (w tym przypadku w czerwcu, po podjęciu decyzji przez walne zebranie członków). Nie ma zatem możliwości, by zacząć stosować uproszczoną księgowość od lipca. Do końca 2016 roku musi prowadzić pełną księgowość - jak dotychczas.
Za rok 2016 organizacja będzie musiała sporządzić sprawozdanie finansowe dotychczas stosowanym sposobem.
Uwaga!
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.)
Art. 2 ust. 5. Jednostki, o których mowa w art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118, z późn. zm.2), mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów na zasadach i warunkach określonych w tej ustawie.
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 239 z późn. zm.)
Art. 10a. 1. Organizacje pozarządowe, z wyłączeniem spółek kapitałowych, oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 2 prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, w przypadku gdy:
1) działają w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ust. 1,
2) nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
3) nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego,
4) osiągają przychody wyłącznie z:
a) działalności nieodpłatnej pożytku publicznego z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, spadków, dotacji, subwencji, przychodów pochodzących z ofiarności publicznej,
b) działalności odpłatnej pożytku publicznego z tytułu sprzedaży towarów i usług,
c) tytułu sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
d) tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, tworzonych na tych rachunkach,
5) w roku poprzedzającym rok wyboru prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów osiągnęły przychody wyłącznie z tytułów, o których mowa w pkt 4, w wysokości nieprzekraczającej 100 000 zł
– jeżeli decyzję w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów podejmie organ zatwierdzający w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
- Przepisu ust. 1 pkt 5 w zakresie wielkości przychodów nie stosuje się w roku, w którym jednostka rozpoczęła działalność.
- O wyborze prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów jednostka, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczyna prowadzenie ewidencji, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
- Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 3, dotyczy także lat następnych, z zastrzeżeniem ust. 5.
- Jednostka zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym w terminie 14 dni od końca ostatniego miesiąca roku podatkowego, w którym prowadzi uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, o:
1) rezygnacji z prowadzenia tej ewidencji;
2) niespełnianiu warunków, o których mowa w ust. 1.
- Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego, określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, warunki, jakim powinna odpowiadać ta ewidencja w celu prawidłowego określenia zobowiązań podatkowych, mając na uwadze zakres oraz cel działania podmiotów prowadzących ewidencję.
Zobacz AKTUALNE informacje o uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów w PORADNIK.NGO.PL
Co to jest uproszczona ewidencja przychodów i kosztów
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)