Od kiedy nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dała możliwość tworzenia regionalnych i lokalnych Rad Działalności Pożytku Publicznego, tu i ówdzie można usłyszeć deklaracje władz samorządowych wyrażających wolę utworzenia takiego organu czy też wnioski organizacji pozarządowych o jej powołanie. Nie inaczej jest w Poznaniu.
W stolicy Wielkopolski prace nad utworzeniem lokalnej Rady trwają od mniej więcej roku. W grudniu odbyły się nawet wybory, w których przedstawiciele organizacji pozarządowych mogli wybierać spośród siebie kandydatów mających reprezentować pozarządową stronę w Radzie. W skład Rady weszła wtedy m.in. reprezentująca Centrum PISOP Ewa Gałka – Cieszyliśmy, się, że nasza przedstawicielka będzie mogła brać udział w pracach Rady. Uważamy, że z takiej ścisłej współpracy pomiędzy samorządowcami a poznańskimi organizacjami może wyniknąć wiele korzyści nie tylko dla jednych i drugich, ale w ogóle dla samego miasta – mówi Joanna Ludwiczak z Centrum PISOP.
Dlaczego więc do dzisiaj nic nie słychać o działaniach Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego? Dlatego, że formalnie nadal jeszcze nie powstała – wyjaśnia Izabela Leśniak z Oddziału Koordynacji Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Poznania – Musieliśmy unieważnić wybory, gdyż Wojewoda uchylił naszą uchwałę regulującą zasady funkcjonowania m.in. Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Nie chodziło jednak o treść uchwały tylko o jej podstawę prawną. Razem z Radą chcieliśmy przyjąć kwestie związane z tzw. Komisjami Dialogu. Całość nazwaliśmy Kartą Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi. Niestety prawnicy Wojewody zakwestionowali istnienie takiego dokumentu.
Wyjściem z tej sytuacji było uchwalenie osobno dokumentu dotyczącego Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, zaś kwestie związane z Komisjami Dialogu, będących organami konsultacyjnymi poszczególnych wydziałów urzędu, zawrzeć w zarządzeniu Prezydenta Miasta Poznania. Uchwała w sprawie Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego została przyjęta 17 maja br. przez Radę Miasta Poznania a Zarządzenie w sprawie Komisji Dialogu Obywatelskiego zostało podpisane 9 czerwca br.
Kolejnym krokiem jest ponowne przeprowadzenie wyborów mających wyłonić reprezentantów poznańskich organizacji zasiadających w Radzie. Mogliśmy zrobić to jeszcze w tym miesiącu jednak uznaliśmy, okres przedwakacyjny często bywa niefortunny, nie mówiąc już o okresie wakacyjnym. Umówiliśmy się z organizacjami pozarządowymi, że wybory odbędą się po wakacjach, a do tego czasu na spokojnie powołamy Komisję Wyborczą, zbierzemy kandydatury, które ogłosimy oraz damy więcej czasu wszystkim organizacjom na zapoznanie się z nimi – dodaje Izabela Leśniak. Działania te mają też na celu zwiększenie frekwencji w wyborach. Za pierwszym razem niestety nie była ona zbyt wysoka biorąc pod uwagę liczbę organizacji działających w Poznaniu. Niektóre z nich tłumaczyły to tym, iż nie wiedziały, że takie wybory w ogóle miały miejsce. Teraz będzie czas by skuteczniej dotrzeć do jak największego grona z nich.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Poznańska Rada ma składać się łącznie z 16 osób – oprócz 8 przedstawicieli organizacji pozarządowych, będą to również 4 osoby wskazane przez Prezydenta oraz 4 przedstawiciele Rady Miasta. Kadencja jej członków będzie trwała ustawowe 2 lata.
Wszystko wskazuje na to, że w ostatnim kwartale tego roku Poznańska Rada Działalności Pożytku Publicznego będzie mogła rozpocząć swoją działalność. Jeżeli spełni ona funkcje, które zostaną przed nią postawione, wszystkie trudności związane z jej powołaniem odejdą w zapomnienie. Zależy na tym zarówno poznańskim organizacjom jak i urzędnikom. Wtedy tak często promowane ostatnio poznańskie know how będzie można odnieść również do kwestii Rad Działalności Pożytku Publicznego i podtrzymana zostanie poznańska dobra tradycja gdyż jako jeden z nielicznych samorządów mieliśmy już dwie kadencje Rady Pożytku Publicznego w poprzednich latach.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.