KE planuje wprowadzenie przepisów o „zagranicznych agentach”. Organizacje protestują. Podpisz apel!
Forum Civil Society Europe zbiera podpisy pod apelem do przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen w sprawie przygotowywanych przez KE regulacji wzorowanych na znanych w niektórych krajach przepisach dotyczących „finansowania z zagranicy”. Podpisy zbierane są do 28 kwietnia 2023.
W maju 2023 r. Komisja Europejska zaproponuje nowy pakiet dotyczący obrony demokracji (Defence of democracy package). Zawiera on propozycje dalszego zwiększania uczestnictwa w życiu demokratycznym i ochrony przestrzeni obywatelskiej. Jednak niektóre elementy tego pakietu budzą zastrzeżenia i obawy.
Dotyczy to szczególnie nowego instrumentu prawnego (dyrektywy), która ma na celu „wprowadzenie wspólnych standardów przejrzystości i odpowiedzialności za usługi reprezentacji grup interesu kierowane lub opłacane spoza UE” (. Standardy te miałyby się „przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego UE oraz chronić sferę demokratyczną UE przed ukrytą ingerencją z zewnątrz”.
Podpisz apel do Ursuli von der Leyen
Propozycja ta wydaje się odzwierciedlać tzw. „prawodawstwo dotyczące obcych wpływów” na całym świecie. Przepisy te znacznie ograniczyłyby przestrzeń dla niezależnego społeczeństwa obywatelskiego i zostały wykorzystane jako narzędzie do uciszenia krytycznych głosów.
Forum Civil Society Europe apeluje o podjęcie wspólnej reakcji i podpisywanie się pod przygotowanym oświadczeniem, które zostanie wysłane do przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, oraz do mediów.
Podpisy zbierane są do piątku, 28 kwietnia 2023, poprzez stronę: https://framaforms.org/statement-on-eu-foreign-interference-law
Organizacje apelują, aby:
- w nowym pakiecie nie uwzględniać zapisów o „instrumencie prawnym wprowadzającym wspólne standardy przejrzystości i rozliczalności dla usług reprezentacji grup interesu kierowanych lub opłacanych spoza UE”;
- rozważyć przeprowadzenie oceny wpływu na prawa podstawowe przed jakimkolwiek wnioskiem ustawodawczym;
- zapewnić otwarty i zorganizowany dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w szczególności wszystkie wnioski lub przeglądy prawodawstwa mające wpływ na społeczeństwo obywatelskie muszą być przygotowywane w ścisłym dialogu ze społeczeństwem obywatelskim.
Źródło: European Civic Forum
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.