KDS KIG wspiera ruch na rzecz zdrowia psychicznego w Polsce [publikacja]
Komitet Dialogu Społecznego KIG wspólnie z nas partnerami, skupionymi wokół Kongresu Zdrowia Psychicznego, pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Fundacji eFkropka oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowe, zorganizował spotkanie z udziałem liderek i liderów ruchu na rzecz zdrowia psychicznego w Polsce.
Komitet Dialogu Społecznego KIG (KDS KIG) od kilku lat podejmuje zagadnienia związane z psychospołecznymi aspektami środowiska pracy oraz kondycją psychiczną społeczeństwa. Problemy z dobrostanem psychicznym są wyzwaniem cywilizacyjnym. Intensywność, presja efektywności, brak stabilizacji zatrudnienia, stres informacyjny, tempo życia i rosnące oczekiwania sprawiają, że coraz więcej z nas zatraca radość życia i wewnętrzną równowagę. Wiele osób doświadcza wypalenia zawodowego, stanów lękowych i innych dysfunkcji.
Dlatego KDS KIG włącza się w działania zwiększające świadomość społeczną w zakresie zdrowia psychicznego, szczególnie w obliczu pandemii i związanego z nią kryzysu wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Wspólnie z naszymi partnerami, skupionymi wokół Kongresu Zdrowia Psychicznego, pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Fundacji eFkropka oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej zorganizowaliśmy spotkanie z udziałem liderek i liderów ruchu na rzecz zdrowia psychicznego w Polsce. W załączeniu dostępna jest publikacja „Nowe spojrzenie na zdrowie psychiczne w Polsce i Europie – rekomendacje” będącą zbiorem rozwiązań i wskazówek dot. reformy opieki psychiatrycznej w Polsce. Zachęcam Państwa do lektury dokumentu z nadzieją, że ruch na rzecz zdrowia psychicznego znajdzie jak najszersze grono sojuszników.
Nagranie ze spotkania można obejrzeć na kanale YouTube Komitetu, natomiast wywiady i komentarze liderek i liderów ruchu na rzecz zdrowia psychicznego, będące następstwem naszej dyskusji, są dostępne na stronie „Więzi” pod następującymi linkami:
prof. Andrzej Cechnicki, Celem jest psychiatria zorientowana na osobę
dr Marek Balicki, Zmiana w psychiatrii jest możliwa. Jesteśmy w krytycznym momencie
Joanna Rogalska, Asystent zdrowienia: W moim życiu kryzys psychiczny nie był zjawiskiem marginalnym
Katarzyna Szczerbowska, Nie znasz nikogo z doświadczeniem kryzysu psychicznego? To po prostu niemożliwe
Źródło: Komitet Dialogu Społecznego KIG