W rodzinie, gdzie wystąpiła niepełnosprawność, u któregoś z jej członków, wsparciem powinna zostać objęta każda osoba z tej rodziny. Nie tylko wsparciem psychologicznym, ale również należy pamiętać, że każda z tych osób może borykać się z różnymi problemami.
Rodzice dzieci z niepełnosprawnością w pewnym momencie sami mogą zostać osobami z niepełnosprawnościami. Ciężka, codzienna praca, stres, brak czasu dla zaopiekowania się sobą i swoim zdrowiem mogą do tego doprowadzić. Rodzic sprawując opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością przez 24 godziny na dobę jest zmęczony psychicznie i fizycznie. Często też dźwigając, nosząc dziecko, jego sprzęty, biegając za nadaktywnym dzieckiem jest zmęczony fizycznie, zaczyna dokuczać mu kręgosłup, pojawia się ból w różnych miejscach. W grupie opiekunów, zarówno matki, które głównie zajmują się opieką nad dziećmi z niepełnosprawnościami, ponieważ nie pracują zawodowo ale również wśród ojców z grupy podopiecznych Fundacji Lelka większość zgłasza problemy fizyczne.
Fundacja Lelka stara się zająć opiekunami tak dobrze jak oni zajmują się swoimi dziećmi. Utworzyliśmy grupę wsparcia dla mam dzieci z niepełnosprawnościami, prowadziliśmy zajęcia sportowe, ćwiczenia, edukujemy w kwestii prawidłowej opieki nad dziećmi, teraz postanowiliśmy pomóc 31 opiekunom w ramach projektu pt. Każdy ważny dając im chwilę wytchnienia i wsparcia fizycznego poprzez ćwiczenia z fizjoterapeutą lub masaże.
Nie zapomnieliśmy również o dzieciach z niepełnosprawnościami oraz ich rodzeństwie. Dzieci mogły się wspólnie bawić i poznawać ciekawe formy spędzania czasu, doświadczania świata na warsztacie z poznawania roślin w mieście, a także na warsztacie z jogi śmiechu. Podczas tych warsztatów mogliśmy zobaczyć, że nawet w mieście możemy delektować się naturą, doświadczać jej sensorycznie, różnymi zmysłami, czerpać z niej ukojenie. Nasze dzieci nauczyły się przy okazji jak się rozpala ogień krzesiwem i jak smakują jaszczury (wypiekane ciasto) z ogniska oraz kiełbaska i napar z pokrzywy znalezionej i zebranej w parku. Na jodze śmiechu prowadząca opowiedziała nam mnóstwo ciekawych historii o akceptacji, sposobach na rozluźnienie, na poprawę swojego zdrowia poprzez śmiech. Na naszych uczestników to działa i naładowali się pozytywną energią, endorfinami.
Nie da się w jednym projekcie zaopiekować każdym aspektem potrzebnym do zaopiekowania w rodzinach gdzie występuje niepełnosprawność, ale tym projektem dokładamy kamyczek do wsparcia naszych rodzin, wzmocnienia ich i zachęcenia do wspólnego działania.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Bartoszyce.
Źródło: Fundacja Lelka