Od czasu eskalacji wojny w Ukrainie w lutym 2022 r., głównie w wyniku bombardowań, co najmniej 530 dzieci zginęło, a 1086 zostało rannych. Ukraińskie dzieci i ich rodziny przeżyły 500 dni przymusowych przesiedleń, niewyobrażalnych strat i nieustającej przemocy.
Od lutego 2022 r. tysiące szkół, szpitali oraz źródeł wody i energii w Ukrainie zostało uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku ostrzałów. W efekcie, aż 6,3 mln ukraińskich dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej, pozostając bez dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. Prawie dwie trzecie zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Niektóre musiały uciekać same, narażając się na przemoc, porwania, wykorzystanie seksualne i handel ludźmi. Życie wielu z nich jest stale zagrożone.
Trudną sytuację najmłodszych pogarsza nieustanne poczucie strachu, niepokój i rozpacz związane z przemocą, utratą bliskich, rozłąką z rodziną i wysiedleniem. Wiele dzieci, które szukały schronienia w krajach ościennych, pozostaje bez dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i ochrony.
– Ta wojna była i nadal jest tragedią tysięcy ukraińskich dzieci. Szczególnie narażone są te niepełnosprawne, pozbawione opieki rodzicielskiej oraz przebywające w placówkach opiekuńczych. W wielu miejscach, często niemal na pierwszej linii frontu, nieustająco reagujemy na kluczowe potrzeby humanitarne dzieci. Jestem przekonana, że odbudowa społeczeństwa ukraińskiego nie będzie możliwa bez długofalowego wsparcia potrzeb najmłodszych, szczególnie w zakresie zdrowia psychicznego – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.
Od czasu eskalacji wojny UNICEF rozszerzył swoją działalność w Ukrainie. Prowadzimy aktywności pomocowe m.in. w Kijowie, Lwowie, Odessie i Dnieprze, dostarczając pomoc humanitarną oraz krytyczne wsparcie dla dzieci i rodzin. Koncentrujemy się na zapewnieniu dzieciom dostępu do opieki zdrowotnej, szczepień, wsparcia żywieniowego, edukacji, wody i urządzeń sanitarnych oraz zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego.
Dzięki wsparciu UNICEF w Ukrainie:
· ponad 1,8 mln dzieci korzysta z różnych form edukacji
· ponad 3,4 mln dzieci i opiekunów korzysta z pomocy w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego
· niemal 5,6 mln osób ma zapewniony dostęp do bezpiecznej wody do picia i potrzeb sanitarnych
· niemal 6,8 dzieci i kobiet korzysta z podstawowej opieki zdrowotnej w placówkach wspieranych przez UNICEF i za pośrednictwem zespołów mobilnych
Więcej o UNICEF Polska:
UNICEF od blisko 80 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy! Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu, niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.
Źródło: Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy UNICEF