Kawa nie wyklucza herbaty, czyli jak rodzic może zadbać o siebie i dziecko podczas choroby
Co dzieje się w mózgu rodzica, który dowiaduje się o chorobie dziecka? Jak chorujące dziecko widzi swojego rodzica? Jak odnaleźć w sobie siłę, wykorzystać wyobraźnię i kreatywność by łatwiej przejść przez chorobę dziecka. 26 czerwca o godzinie 18:00 Fundacja Czerwone Noski zaprasza na interaktywny webinar dla rodziców i opiekunów dzieci chorujących hematoonkologicznie. Spotkania poprowadzą ekspertki: psycholożka Lucyna Klukowska oraz Anna Wojtkowiak-Williams – dyrektorka artystyczna Fundacji.
Dylematy rodziców
Dzięki Dotacji Fundacji DKMS, Fundacja Czerwone Noski przygotowała webinar dla rodziców dzieci chorujących hematoonkologicznie, aby podzielić się wiedzą i sprawdzonymi sposobami, jak zadbać o siebie i dziecko podczas leczenia. Zdarza się, że rodzice angażując się we wspieranie chorującego dziecka, zapominają o własnych potrzebach. Dzieci zaś równie mocno, jak opieki fizycznej potrzebują wsparcia emocjonalnego i dobrych wzorców do naśladowania. To, jak dziecko przechodzi przez chorobę, zależy w dużej mierze również od tego, jak dziecko widzi swojego rodzica, np. czy opiekun, pomimo wielu stresorów, które znajdują się w otoczeniu, potrafi zachować spokój, czy się uśmiecha, żartuje, bawi z dzieckiem, czy jest dostępny emocjonalnie. Kiedy pojawia się choroba, w życiu rodziny pojawia się dużo zmian. Jeśli do tego rodzic zacznie zachowywać się zupełnie inaczej, dziecko ma trudniejszy dostęp do poczucia bezpieczeństwa – mówi Lucyna Klukowska, psycholożka z doświadczeniem wspierania osób chorych onkologicznie oraz ich rodzin na każdym etapie choroby, która od wielu lat współpracuje z Fundacją Czerwone Noski.
Reakcje rodziców na stres są różne - od ucieczki, przez zamrożenie, po walkę. Zrozumienie swojego indywidualnego sposobu reagowania jest ważne w drodze do dbania o siebie. Rodzice na wielu etapach mogą czuć, że choroba dziecka odbiera im możliwość decydowania. To nieprawda. Dorośli mają wpływ na wiele rzeczy – uświadomienie sobie tego, gdzie i co mogą zrobić, jest bardzo ważnym krokiem do odzyskania poczucia sprawczości i ogólnej poprawy dobrostanu. Celem webinaru jest wzmocnienie wiedzy rodziców w zakresie psychofizjologii człowieka oraz zaproponowanie narzędzi do wykorzystania humoru i kreatywnego potencjału dziecka, inspirowanych doświadczeniem klownów medycznych.
Czy kroplówka może być Dobrą Wróżką?
– Wszystkie dzieci, bez względu na to, czy są zdrowe czy chore, chcą się bawić. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki do zabawy, nawet jeśli przebywają w szpitalu. Zabawa może pomóc dzieciom odzyskać podmiotowość, poczuć się lepiej, odprężyć i zapomnieć na chwilę o problemach zdrowotnych. Jest również przydatna w procesie rekonwalescencji, poprzez stymulowanie różnych umiejętności i zdolności. Wyobraźnia jest wrodzona, tak jak potrzeba radości i zabawy. Kiedy kroplówka zamienia się w Dobrą Wróżkę, która przynosi dziecku energię, łatwiej mierzyć się z chorobą. I nie ma znaczenia, czy jesteśmy dziećmi, czy dorosłymi. Dorośli po prostu czasem zapominają jak potężnym i pięknym narzędziem jest humor i zabawa – mówi Anna Wojtkowiak-Williams – klauna medyczna i dyrektorka artystyczna Fundacji od 12 lat odwiedza dzieci w szpitalach jako klown medyczny. Uruchomienie wyobraźni sprawia, że dorosły pomaga dziecku i dba o siebie. Każdy rodzic może nauczyć się wykorzystywać zabawę do celowego i przemyślanego działania, np. redukowania lęku poprzez odwracanie uwagi od nieprzyjemnych procedur medycznych, zamieniając w ten sposób rzeczywistość szpitalną na bardziej przyjazną dzieciom.
Fundacja Czerwone Noski jest w Polsce pionierem klowningu medycznego. Wnosi humor i zabawę, daje nadzieję i wytchnienie dzieciom, rodzicom i opiekunom, oraz personelowi szpitalnemu w chwilach największego stresu. Kiedy dziecko potrzebuje hospitalizacji cała energia ukierunkowana jest na małego pacjenta, tymczasem nie można zapomnieć, że rodzic również potrzebuje wsparcia.
Zapisz się na spotkanie online
Webinar ma formułę interaktywną. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 26 czerwca (ZAPISY), na kolejne Fundacja zaprosi rodziców, opiekunów już po wakacjach – we wrześniu i listopadzie. Spotkania poprowadzą ekspertki: psycholożka Lucyna Klukowska oraz Anna Wojtkowiak-Williams – dyrektorka artystyczna Fundacji.
Razem możemy więcej
Działania są realizowane dzięki Dotacji Fundacji DKMS w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, którego celem jest zapewnienie długofalowej pomocy pacjentom oraz ich bliskim, poprzez dostarczenie specjalistycznego wsparcia, edukacji oraz niezbędnych narzędzi, potrzebnych do radzenia sobie z wyzwaniami zdrowotnymi i emocjonalnymi.
– Bardzo cieszymy się, że projekt, który prezentuje tak holistyczne podejście do tematu wsparcia psychoonkologicznego jest laureatem 3. edycji Dotacji Fundacji DKMS. Fundacja Czerwone Noski kierując swoją inicjatywę do rodziców i opiekunów zwraca uwagę na bardzo istotny fakt, że choroba dotyka nie tylko małego pacjenta, a całej rodziny i otoczenia – mówi Ewa Nawrot, koordynator Dotacji Fundacji DKMS. Dzięki takim działaniom rodziny zyskują nie tylko wiedzę, ale i wsparcie emocjonalne, które jest dla nich bezcenne i przekłada się na lepsze samopoczucie dzieci. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak istotnych działań, które niosą ogromną wartość opierając się na pozytywnych emocjach, wprowadzając nutę humoru i radości na szpitalne korytarze. – dodaje Ewa Nawrot.
Źródło: Fundacja DKMS