Centrum Zimbardo to miejsce realizacji wielu inicjatyw i projektów. Niektóre z nich są jednorazowe, inne to imprezy cykliczne, co rzecz jasna nie odbiera im ich wyjątkowości. Jednym z takich cyklicznych wydarzeń jest "Żywa Biblioteka". Pomysł oparty na bardzo prostym założeniu - poznawaniu ludzi poprzez bezpośrednią rozmowę i spotkanie twarzą w twarz. Idea wydawałoby się banalna, ale tak naprawdę bardzo potrzebna.
W świecie, gdzie kontakt z drugim człowiekiem zastępowany jest coraz częściej przez świat wirtualny, bezpośrednia rozmowa przestaje być juz czymś tak oczywistym. Dlatego co miesiąc, w ostatnią środę, zapraszamy do Centrum Zimbardo "Żywą Książkę" - osobę, która dzieli się z nami opowieścią o swoich pasjach, doświadczeniach, czy życiowej drodze. Bynajmniej nie chodzi o wysłuchiwanie radosnych i pozytywnych opowieści. Bo bywa, że "Żywa Książka" ma do opowiedzenia historię poruszającą i trudną. Najważniejsze jest to, aby opowieść była ważna i pouczająca. "Żywa Książka" często reprezentuje nie tylko siebie, lecz jest głosem jakieś grupy, społeczności, mniejszości - czasem dyskryminowanej, a czasem po prostu nie do końca właściwie poznanej.
Idea "Żywej Biblioteki" wychodzi bowiem z założenia, że uprzedzenia i obawy wobec tego, co inne i nieznane najlepiej pokonywać poprzez bezpośrednie spotkanie i poznanie. Dlatego "Żywa Biblioteka" ma służyć zdobywaniu wiedzy u samego źródła - poprzez słuchanie opowieści. Z drugiej strony równie ważne jest zadawanie "Żywej Książce" pytań - czasem bardzo trudnych. Pytanie jest bowiem kluczem do zrozumienia, zakłada bowiem ciekawość i otwartość na drugiego człowieka - warunek konieczny tolerancji i szacunku.
Idea "Żywej Biblioteki" zrodziła się w Danii w 2000 roku, z inicjatywy organizacji "Stop Przemocy". Następnie rozpowszechniła się na całym świecie, trafiając do 45 krajów jako jedna z metod walki z dyskryminacją i nierównością. Obecnie organizacją parasolową dla "Żywych Bibliotek" jest Humam Library: humanlibrary.org/activities.html.
"Żywa Biblioteka" w Centrum Zimbardo została poprzedzona warsztatami z młodzieżą z Nikiszowca, przeprowadzonymi przez Katarzynę Opielkę z Fundacji Fundacja Różnorodności i Równości "Kontrasty". Warsztaty miały na celu nie tylko przedstawienie idei "Żywej Biblioteki", ale także stworzenie listy potencjalnych "Żywych Książek", z którymi młodzież chciałaby się spotkać. Młodzi ludzie starali się znaleźć takie osoby w swojej lokalnej społeczności. Jak duże było zaskoczenie, gdy okazało się, że w sąsiedztwie, tuż obok żyje wiele potencjalnych "Żywych Książek". Prowadzona przez nas "Żywa Biblioteka" opiera się bowiem na jeszcze jednej ważnej zasadzie - chcielibyśmy, aby do tego stopnia, w jakim to możliwe, "Żywe Książki" były osobami z naszej okolicy. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawę, kto żyje tuż obok nas i jak różnorodna jest nasza lokalna społeczność. Centrum Zimbardo to miejsce, gdzie cenione są równocześnie lokalność i otwartość, a nasza "Żywa Biblioteka" świetnie promuje obie te wartości.
Z drugiej strony jesteśmy świadomi, że czasem trudno dotrzeć do takiej "Żywej Książki" właśnie dlatego, że będąc obiektem uprzedzeń, żyje w ukryciu. Dlatego apelujemy do Was - jeśli znacie kogoś, kto reprezentuje jakąś grupę mniejszościową czy dyskryminowaną, chciałby się podzielić z innymi swoją opowieścią i jest gotowy odpowiadać na trudne pytanie, opowiedzcie mu o naszych spotkaniach z "Żywmy Książkami". Zapraszamy także Wszystkich Was do tej niezwykłej lektury - przyjdźcie i przekonajcie się sami jak to działa. "Żywą Bibliotekę" otwieramy w każdą ostatnią środę miesiąca.
Źródło: Centrum Zimbardo