Stworzyli serię podcastów dotyczących praw dzieci, zdrowia psychicznego czy kryzysu bezdomności. Mocno wierzą w sensu projektu, zainspirowanego Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. – Chcemy pokazać, co ona zawiera i że tak naprawdę chcemy według niej postępować, bo opisane w niej zagadnienia, wartości, wpływają na jakość życia naszego i całego społeczeństwa lokalnego – mówią A. Karchut i M. Olechnowski, autorzy projektu „Karta na stół!”.
Karta na stół! to seria audycji oraz „życiowych podcastów” z działaczami społecznymi i ekspertami. Poprzez angażujące i wrażliwe rozmowy, wzbogacane przykładami z życia i dobrymi praktykami, słuchacze nabierają większej świadomości tego, że prawa podstawowe to zbiór wartości, które łączą nas wszystkich. Autorem pomysłu jest Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS.
Wśród tematów podcastów są prawa dziecka, zdrowie psychiczne młodzieży, godne życie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, edukacja, kryzys bezdomności, ochrona danych osobowych, równość wobec prawa i niedyskryminacja.
Na projekt składa się 12 podcastów publikowanych co dwa tygodnie, aż do połowy czerwca 2024. Jego pomysłodawcami i realizatorami są Agata Karchut i Marcin Olechnowski.
– Tworzenie podcastów jest bardzo angażujące: poszukiwanie ekspertów, uzgadnianie zagadnień, nagrywanie, montowanie, umieszczanie treści w mediach społecznościowych. Świat mediów nie jest nam obcy, ponieważ od lat działamy w radiu oraz przy tworzeniu filmów. Z drugiej strony jesteśmy pedagogami i społecznikami. Efekt jest więc profesjonalny – mówią.
Autorzy głęboko wierzą w sens swojego projektu. Dają z siebie wszystko, bo wiedzą, że robią coś ważnego i wartościowego.
– Taki jest też odbiór słuchaczy. Bardzo chcemy, aby było ich dużo więcej, by docierać do szerszego grona. Niestety mimo naszych różnorodnych starań nie jesteśmy w stanie na razie przebić się przez bezlitosne algorytmy – mówią dalej.
Chcesz usłyszeć efekty projektu? Znajdziesz je:
• na Spotify pod hasłem „Karta na stół” - KLIK
Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu grantowego „SPLOT wartości”. W jego pierwszej edycji przyznano 51 grantów z całej Polski. CIVILITAS jest jedną z zaledwie dwóch nagrodzonych w województwie lubuskim organizacji.
I edycja konkursu SPLOT wartości:
105 zgłoszonych pomysłów
51 przyznanych grantów
7 nagrodzonych projektów z województwa wielkopolskiego (5) i lubuskiego (2)
Kilka słów o…
Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS istnieje i działa od 27 lat. Zakładali je absolwenci Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka w Warszawie. Misją stowarzyszenia jest dokonać istotnej zmiany w poszanowaniu praw człowieka, rozwoju demokracji oraz kształtowaniu postaw obywatelskich.
Zrealizowanych zostało ponad 70 projektów. Organizacja przez lata organizowała Olimpiadę Wiedzy o Prawach Człowieka, warsztaty w szkołach, konsultacje i porady prawne oraz audycje radiowe. Od ponad 10 lat organizuje w Zielonej Górze Objazdowy Festiwal WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie.
Działa w województwie lubuskim, ale poprzez internet i media społecznościowe ma szansę docierać w każdy zakątek świata.
Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"