Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Karpie, kawiarenki i mnóstwo dobrej energii, czyli co słychać w Lokalnych Partnerstwach PAFW?
Katarzyna Kunert
Osiem nowych Lokalnych Partnerstw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności nie próżnuje. W Staszowie ekipa TVP Kielce odwiedziła „Młodych Gospodarzy”, zrekrutowanych z trzech sołectw i przeszkolonych z budowania strategii, prowadzenia konsultacji oraz wystąpień publicznych. Co wydarzyło się w ostatnich miesiącach w siedmiu pozostałych Lokalnych Partnerstwach PAFW?
Dolina Baryczy
W Dolinie Baryczy rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci na projekt karpi "Karp jak malowany". Dzieci zaprojektowały karpia zgodnie z otrzymanym zarysem, wykorzystując elementy charakterystyczne dla danego miejsca, podanego przez organizatorów. Prac wpłynęło powyżej 1200, czyli ponad cztery razy więcej niż zakładano. Pod koniec lutego partnerzy projektu „Szlakiem Karpia po dolinie Baryczy” zaproszą zwycięzców do pomalowania wielkich figur karpia. Każda z nich stanie się dobrem wspólnym miejscowości zaangażowanych w partnerstwo.
Powiat dębicki
W powiecie dębickim rozpoczęły się prace budowlane przy tworzeniu powiatowego centrum wolontariatu. Autorzy projektu „Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany” chcą stworzyć miejsce porad oraz pośrednictwa w zakresie pracy wolontariuszy oraz zachęcić przynajmniej jedno przedsiębiorstwo do wdrożenia strategii rozwoju wolontariatu pracowniczego. Strażacy ochotnicy będą uczyć mieszkańców powiatu dębickiego udzielać pierwszej pomocy, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie nauczą seniorów obsługi komputera, a uczniowie żyrakowskiej szkoły wystawią spektakle edukacyjne.
Supraśl
Partnerstwo stojące za projektem „Wspólna przestrzeń-wspólne sprawy” z Supraśla zorganizowało kawiarenki obywatelskie, z których wynikło, że istnieje silna potrzeba stworzenia przestrzeni, w której mogą spotykać się mieszkańcy niezależnie od wieku i zamożności. Supraślanie zauważyli też, że brakuje im różnych wydarzeń, ciekawych, ale i bezpłatnych zajęć, czy zwyczajnie pretekstów do spotkań.
Strachówka
Partnerstwo z miejscowości Strachówka zorganizowało warsztaty filmowe, w której wzięła udział kilkunastoosobowa grupa młodzieży. Dzięki nim powstają kolejne materiały filmowe tj. „Dżony gotówa” czy spot o historii gminy Strachówka. Trochę starsi mieszkańcy również mieli swoje zajęcia w ramach „Mojej i Twojej historii”. W trzech miejscach – we wsi Annopol, Jadwisin i Borucza – odbyły się międzypokoleniowe rodzinne „Spotkania familijne przy kominku”, czyli prezentacja rodzin ze Strachówki i okolic połączona z rodzinnymi opowieściami.
Stoczek Łukowski
W partnerstwie „Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża” wyłoniono członków grupy rekonstrukcyjnej, która będzie odtwarzać sceny bitew w okolicach Stoczka. Partnerzy zamówili stroje historyczne, przeprowadzili warsztaty z historii i rozpoczęli zbieranie eksponatów. Obecnie trwają prace nad multimedialnymi warsztatami z rozwoju sztuki wojennej, udało się stworzyć bazę pomysłów i miejsc do wykorzystania przy tworzeniu gier terenowych, questów i spacerów multimedialnych.
Ełk
W Ełku Stowarzyszenie Aktywnych STOPA koncentruje się na tworzeniu Przystanków Kulturalno-Społecznych (PKS), oferując mieszkańcom bogatą ofertę warsztatów tj. „Teatr Inspiracji”, pokazy, wystawy, filmy i prelekcje („Kino otwarte”), służących walce ze stereotypowym postrzeganiem osób odmiennych, brakiem otwartości i zaufania. Partnerzy chcą pokazać, że ludzie w gminach Ełk, Stare Juchy, Kalinowo, Prostki są jak najbardziej „Otwarci na Różnorodność”.
Trzciel
Ostatni projekt „Jarmark Rozmaitości”, którego liderem jest Stowarzyszenie „Chociszewo – Wspólna Przyszłość”, ma pokazać nieodkryty dotąd potencjał gminy Trzciel do uprawniania aktywnych form wypoczynku. W „Akademii Sportów Wszelakich”, od poniedziałku do czwartku partnerzy organizują zajęcia z piłki ręcznej, atletyki i piłki siatkowej, w piątki tenis stołowy i badminton, a w sobotę unihokej. Natomiast w „Akademii odkrytych możliwości” odbył się pokaz zumby połączony z festynem rodzinnym i rozpoczęły się treningi nordic walking. Ze względu na duże zainteresowanie, trzy osoby z gminy zostały skierowane na szkolenie i otrzymały certyfikat trenera nordic walking, który pozwala na organizację zajęć w terminie korzystnym dla mieszkańców. W Trzcielu rozpoczął się też kurs gotowania zdrowej żywności, który zaowocował pokazem pt. Zdrowe Zapomniane Potrawy Regionalne.
Więcej o działaniach ośmiu Lokalnych partnerstw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na www.lokalnepartnerstwa.org.pl oraz fanpage’u: www.facebook.com/LokalnePartnerstwaPAFW
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.