Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” od 2021 roku realizuje konkurs na karpackie inicjatywy lokalne.
Informacje o konkursie
Celem konkursu jest zwiększenie zaangażowania młodych organizacji i grup nieformalnych w życie publiczne przez realizację lokalnych inicjatyw karpackich związanych z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego polskiej części regionu karpackiego (województwo śląskie, małopolskie, podkarpackie).
Konkurs skierowany jest do młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego.
Do dofinansowania wybierane są inicjatywy zakładające włączenie w ich realizację dodatkowo co najmniej jednej organizacji oraz wolontariuszy. Premiowane są zaś te pomysły, które uwzględniają również współpracę z lokalnym samorządem, instytucjami publicznymi (np. ośrodkiem kultury).
Nasza oferta obejmuje przede wszystkim przekazanie organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym grantów na realizację projektów społecznych w wysokości do 10.000 zł oraz wsparcie edukacyjne w zakresie pisania i realizacji projektów. Dodatkowo oferujemy szkolenia specjalistyczne dla realizatorów inicjatyw.
Konkurs na karpackie inicjatywy lokalne organizowany jest w ramach projektu „Karpackie inicjatywy lokalne” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 (Priorytet 1, regranting tematyczny).
Realizacja projektu przypada na okres od 1 lipca 2021 do 31 grudnia 2023 roku, w ramach którego zaplanowano 3 nabory (po 1 w każdym roku). Łącznie przyznanych zostanie min. 105 mikrodotacji.
W ciągu dwóch lat w konkursach złożono ponad 140 wniosków. Na realizację 72 projektów przekazaliśmy ok. 700 tys. złotych.
Typy inicjatyw
W ramach konkursu organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne zrealizowali szereg działań mających na celu:
- podtrzymywanie tradycji narodowej,
rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej, - zwiększanie aktywności obywatelskiej mi.in. wśród osób młodych, seniorów,
- promowanie postaw proekologicznych.
Karpackie inicjatywy lokalne to projekty miękkie, które mają różną formę realizowanych działań:
- zajęcia edukacyjne,
- warsztaty,
- seminaria,
- wydarzenia integrujące różne grupy społeczne, np. koncerty, jarmarki, wystawy,
- kampanie edukacyjno-informacyjne,
- wspólne działania na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
Szlak Kultury Wołoskiej
Wiele inicjatyw rozwijało również ideę Szlaku Kultury Wołoskiej. Szlak Kultury Wołoskiej to odtwarzane obecnie ślady działalności pasterskiej Wołochów na obszarze Karpat, na pograniczu polsko-słowackim, gdzie przez setki lat wypas owiec był decydującym czynnikiem gospodarki człowieka. Pasterstwo miało dominujący wpływ na kształtowanie się kultury materialnej i duchowej ludności tu osiadłej. Dziś pamięć o tym bardzo szybko ginie, co prowadzi do zaniku wspólnej tożsamości regionalnej pogranicza. Szlak Kultury Wołoskiej niesie przesłanie o wspólnocie kulturowej ludności Karpat i Bałkanów. Ma szczególną rolę kształtując postawę otwartości, buduje wzajemne kontakty, wymianę wiedzy i doświadczeń. Dla osób zainteresowanych kulturą obszarów pogranicza Szlak Kultury Wołoskiej jest świadectwem wspólnoty ludzi gór.
Kiedy kolejny nabór wniosków?
Kolejny konkurs na karpackie inicjatywy lokalne zostanie ogłoszony w I kwartale 2023 r.
Więcej informacji na temat naszej oferty, zasad przyznawania mikrodotacji, jak i realizowanych działaniach znajdą Państwo na stronie www.procarpathia.pl/projekty/projekty-krajowe/karpackie-inicjatywy-lokalne oraz na profilu https://www.facebook.com/karpackieinicjatywylokalne.