Kapitał społeczny - budowanie wspólnoty
Żyjemy w kapitalizmie. Jego fundamentem jest własność prywatna, swoboda decydowania o własnych zasobach oraz wolność wchodzenia w relacje z innymi członkami społeczeństwa. Kluczowym pojęcie dla zrozumienia kapitalizmu jest kapitał, czyli dobra, które umożliwiają aktywność na polu gospodarczym.
Równocześnie kapitał jest zasobem, który zainwestowany daje możliwość uzyskania z tego tytułu dalszych korzyści, bardzo często bez konieczności ponoszenia wysiłku przez osobę go inwestującą. Pojęcie to w ostatnich dziesięcioleciach zyskało znaczenie bardzo uniwersalne i pojawia się w konotacji z terminami z różnych obszarów działalności ludzkiej. W środowisku pozarządowym w ostatnich latach słowo kapitał pojawia się najczęściej w dwóch frazach: kapitale ludzkim oraz kapitale społecznym.
Porównując obie definicje można dojść do wniosku, że kapitał społeczny to nic innego jak kapitał ludzki sprzężony ze związkami i relacjami pomiędzy ludźmi i organizacjami - nie jest więc zwykłą sumą potencjałów, ale synergicznym efektem współdziałania wszystkich podmiotów. Im ta synergia większa, tym mocniejszy kapitał społeczny.
Zarzuty stawiane na polu naukowym koncepcji kapitału społecznego pokazują równocześnie zagrożenie jakim jest szafowaniem tym i podobnymi pojęciami w obszarze działań publicznych. Przykład południowych Włoch lub też wschodnich Niemiec pokazuje, że wpompowanie ogromnych zasobów publicznych w rozwój regionów nie koniecznie bezpośrednio przekłada się na równoczesne tworzenie mocnego kapitału ludzkiego i społecznego. Należałoby zadać pytanie, w jaki sposób środki z kapitału ludzkiego mogą budować i budują umiejętność współpracy, dochodzenia do porozumienia, tworzenia coraz większego zaufania w społeczeństwie. Jak zauważa F. Fukuyama Zaufanie to mechanizm oparty na założeniu, że innych członków danej społeczności cechuje uczciwe i kooperatywne zachowanie oparte na wspólnie wyznawanych normach. Z rozpowszechnionego zaufania tworzy się kapitał społeczny. Kapitał społeczny jest zdolnością wynikającą z rozpowszechnienia zaufania w obrębie społeczeństwa lub jego części. (Fukuyama, 1997: 39). Warto wspólnie zastanawiać się nad budowaniem zaufania, współpracy i porozumienia w naszych społecznościach.
Źródło: wroclaw.ngo.pl