Kandydat na Prezydenta Krakowa wsparł Roślinną Szkołę. Polskie miasta będą liderami dla planety?
Kraków, 7 marca br. Łukasz Gibała, kandydat na Prezydenta Krakowa wraz z liderkami swojej listy: Aleksandrą Owcą, Aleksandrą Lewicką oraz Emilią Drobot podpisują deklarację Roślinnej Szkoły - 10 konkretnych postulatów dla szkół, przedszkoli, zamówień publicznych, edukacji żywnościowej i klimatycznej oraz działań samorządów dla lokalnej, zdrowej żywności
Program Roślinna Szkoła
„Roślinna Szkoła” to program przygotowany przez Green REV Institute wraz z partnerami – Future Food 4 Climate, Fundacją Onkologiczną Rakiety, Klubem Myśli Ekologicznej, Rodzicami dla Klimatu i Polską Radą Organizacji Młodzieżowych. W centrum zielonej transformacji stawia samorządy i działania dla lokalnej, zdrowej, zrównoważonej żywności - od projektowania lokalnych polityk żywnościowych, przez programy współpracy, edukację i promocję, wsparcie lokalnych rolników i rolniczek, dostęp do wegańskich posiłków w szkołach i przedszkolach. Roślinną Szkołę wsparło kilkunastu radnych i osoby kandydujące. W centrum zielonej transformacji stawiamy szkołę, jedno z najważniejszych miejsc każdej lokalnej wspólnoty. Szkoła ma wpływ na naszą wiedzę. Od najmłodszych lat buduje poziom naszej świadomości i odpowiedzialność za planetę, środowisko, prawa człowieka i prawa zwierząt. „Roślinna szkoła” to również jej otoczenie – wspólnota, organizacje społeczne, lokalny biznes i władze samorządowe. Wszyscy muszą przejść na zieloną stronę mocy!
Łukasz Gibała - Kraków
W imię zwierząt, krakowska organizacja partnerska koalicji Future Food 4 Climate: "Kraków w awangardzie! Cieszymy się, że to właśnie kandydat na prezydenta Krakowa poparł program „Roślinna Szkoła”. Łukasz Gibała, wraz z kandydatkami do rady miasta Aleksandra Owca, Emilia Drobot, Aleksandra Lewicka, stanął na czele roślinnej transformacji w polskiej oświacie. Teraz czas na polityków i polityczki z pozostałych największych miast w Polsce.
Dostęp do roślinnych posiłków na każdym etapie edukacji to kwestia poszanowania praw obywatelskich. Czas na promocję diety, która jest etyczna i zdrowa, szanuje prawa zarówno zwierząt, jak i ludzi, a także troszczy się o los naszej planety."
Łukasz Gibała : “Przede wszystkim musimy odwrócić bardzo złą decyzję o likwidacji stołówek w szkołach. Ta decyzja, podjęta kilkanaście lat temu przez ówczesną zastępczynię Jacka Majchrowskiego, doprowadziła do bardzo poważnych negatywnych konsekwencji – niesprawiedliwości w cenach i często słabej jakości posiłków w szkołach.Posiłki dla dzieci muszą być w rozsądnych cenach i powinny być przygotowywane na miejscu. Te szkoły, w których nie ma miejsca na urządzenie kuchni, powinny być zaopatrywane przez kuchnie szkół sąsiadujących, a nie zewnętrzne firmy cateringowe.”
Aleksandra Lewicka podkreślała znaczenie edukacji żywnościowej: “Dzieci powinny uczyć się, jaką drogę od pola do ich stołu przebywa jedzona przez nie marchewka – przekonywała Lewicka. – Dzięki temu wyrosną one na świadomych dorosłych i będą wiedzieć, jakie znaczenie mają podejmowane przez nie decyzje żywieniowe. Znaczenie dla naszej planety, dla otaczającego nas świata, a także, a może przede wszystkim, dla ich własnego zdrowia.”
Emilia Drobot – “Transportowanie produktów na duże odległości generuje znaczące emisje gazów cieplarnianych. W obliczu kryzysu klimatycznego i utraty bioróżnorodności, ważne jest, aby żywność pokonywała jak najkrótszą trasę z pola na talerz. Wybieranie lokalnych dostawców, rolników i rolniczek pozytywnie wpływa na środowisko, szczególnie gdy stawiamy na rolnictwo ekologiczne.”
Aleksandra Owca – “Uczymy dzieci w szkołach o zmianach klimatycznych i o odpowiedzialności za naszą planetę. Uczymy je o zdrowiu i konieczności dbania o swoje ciało. Uczymy dzieci także etyki, w tym potępiamy okrucieństwo wobec zwierząt. Z kolejnych śledztw dziennikarskich i raportów znane są warunki przetrzymywania zwierząt w hodowlach przemysłowych, a także zdrowotne skutki spożycia mięsa – na przykład badania wskazujące na powiązanie spożycia czerwonego mięsa ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2. Mamy również bardzo jasne dane wskazujące, że obecnie przemysłowa hodowla zwierząt odpowiedzialna jest na przykład za masowe wylesianie, między innymi dlatego, że w skali globalnej prawie 80 procent gruntów rolnych wykorzystywanych jest nie do uprawy roślin, które zjada człowiek, ale do wyżywienia zwierząt hodowlanych” .
Roślinna Szkoła w kampanii samorządowej
“Samorządy łączą. Radni, radne, osoby kandydujące to grupa najbardziej zaangażowanych, liderów i liderek lokalnej zmiany. Grupa osób, które w centrum swoich działań stawiają troskę o jakość życia, o środowisko, o mieszkańców i mieszkanki” - Morgan Janowicz, Green REV Institute.
Anna Spurek, COO Green REV Institute: “ To świetna wiadomość! Czyżby Kraków stał się zielonym sercem Polski i liderem transformacji? Bardzo nas cieszy poparcie Łukasz Gibały, kandydata na Prezydenta Krakowa. To mocny sygnał dla pozostałych miast. To znak odwagi i myślenia o polityce odpowiedzialniej klimatycznie, środowiskowo, społecznie. Polityce inkluzywnej, polityce dialogu i wspierania lokalnej żywności. Polityce ludzi a nie korporacji i zysków.”
Roślinną Szkołę poparli między innymi: Robert Suligowski (Wrocław), Patryk Białas (Katowice), Piotr Ziegler (Katowice), Małgorzata Marenin (województwo świętokrzyskie), Halina Kantor (powiat mikołowski), Marek Szolc (Warszawa), Filip Pelc (Warszawa), Marcin Chłodnicki (Kielce), Sebastian Bednarski (Szczecin).
Źródło: Green REV Institute