Kandydaci na Burmistrza Bogatyni lekceważą dyskusję o przyszłości i sprawiedliwej transformacji
Już w niedzielę (13 czerwca) odbędą się przedterminowe wybory burmistrza miasta i gminy Bogatynia. Stowarzyszenie EKO-UNIA, które zajmuje się transformacją energetyczną, skierowało do wszystkich sześciu kandydatów list otwarty z pytaniami o sprawy ważne dla mieszkańców i mieszkanek regionu. Żaden z kandydatów nie udzielił odpowiedzi.
– Bardzo źle świadczy to o kandydatach, bo przede wszystkim mieszkańcy regionu liczyli na odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości Bogatyni, daty odejścia od węgla, pozyskiwania unijnych funduszy czy wspierania kultury i zabytków. Tymi sprawami żyją wszyscy w regionie Bogatyni, dlatego tym bardziej dziwi brak odpowiedzi ze strony polityków, którzy chcą się z tymi problemami i wyzwaniami zmierzyć – komentuje Katarzyna Kubiczek ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
O urząd burmistrza zawalczą Artur Bohdanowicz, Wojciech Dobrołowicz, Grzegorz Kina, Ireneusz Kropidłowski, Artur Oliasz i Artur Sienkiewicz. Działacze zapytali ich m.in. o to:
· Jaki jest Pana stosunek do międzynarodowego konfliktu dotyczącego funkcjonowania kompleksu Turów i jakie zamierza Pan, jako przyszły Burmistrz, podjąć kroki, aby załagodzić konflikt z Republiką Czeską?
· W związku z negatywnym oddziaływaniem kopalni Turów na wody podziemne po stronie czeskiej, a także na politykę klimatyczną UE Gmina Bogatynia winna rozpatrzyć scenariusze wcześniejszego wygaszenia kopalni i elektrowni Turów. W którym roku, wg Pana, byłby optymalny czas na wcześniejsze wygaszenie działalności kompleksu?
· Jak widzi Pan możliwość wcześniejszego zakończenia pracy kopalni oraz elektrowni Turów, biorąc pod uwagę fakt, że data wygaszenia kompleksu będzie miała wpływ na możliwość skorzystania regionu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE?
· Jaki ma Pan pomysł na rozwój Bogatyni w następnych dziesięciu latach?
· Jakie ma Pan stanowisko wobec zastąpienia elektrowni Turów odnawialnymi źródłami energii i wykorzystaniem odkrywki do budowy elektrowni szczytowo-pompowej?
· Jak zapatruje się Pan na ochronę i wykorzystanie walorów turystycznych Opolna-Zdroju, domów przysłupowych i innych zabytków kultury i architektury Łużyc?
Źródło: Stowarzyszenie Ekologiczne "Eko-Unia" z siedzibą we Wrocławiu