Kampania społeczna "Pacjent wykluczony" organizowana jest przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych na rzecz pomocy chorym, którzy nie znajdują oparcia w systemie opieki zdrowotnej.
Patronat honorowy nad kampanią objęła Naczelna Rada Adwokacka oraz Rzecznik Praw Pacjenta.
Pacjent wykluczony to pacjent który ma utrudniony dostęp do diagnozy. Zbyt długo oczekuje na leczenie. Kolejki wynikają z faktu, że w Polsce leczenie nowotworów nie jest traktowane jako procedura ratująca życie. Rak nie poczeka. Pacjent wykluczony to chory, który nie otrzymuje na czas przynależnych uprawnień do leczenia oraz informacji na temat dalszego postępowania.
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i administracji państwowej na problemy pacjentów onkologicznych, dostarczenie pacjentom rzetelnej informacji dotyczącej możliwości uzyskania szybkiego dostępu do leczenia oraz realna pomoc prawna. Pacjent onkologiczny ma pełne prawo do bezpłatnego leczenia w ramach publicznej służby zdrowia.
Pacjent wykluczony pozbawiony jest rzetelnej informacji. Zagubiony w labiryncie przepisów, często nie posiadając wystarczających środków finansowych, nie może podjąć leczenia na czas. Pacjent czuje się bezradny, nie ma wsparcia ze strony państwa, nie potrafi zmienić swojej sytuacji. Dlatego do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy kancelarie adwokackie działające w Polsce. Wsparcie prawne jest realizowane pro publico bono.
Kampania oparta jest na synergii, połączeniu sił Liderów organizacji pacjenckich z całej Polski. W szesnastu województwach, w zależności od miejsca zamieszkania, osoba chora będzie miała możliwość kontaktu z Liderem lokalnej organizacji, który będzie koordynował kontakt pacjenta z kancelarią adwokacką.
Inauguracja kampanii miała miejsce we wrześniu 2013 roku. Od tego czasu codziennie otrzymujemy zgłoszenia od pacjentów z całej Polski, którzy proszą nas o pomoc. Każdy z chorych jest ewidentnie wykluczony! Pacjent na pewnym etapie swojego leczenia nie wie do kogo może zwrócić się jeszcze o pomoc. Często są to ludzie samotni i starsi bez dostępu do Internetu.
Na swoim koncie mamy pierwszy duży sukces. Otóż Śląski Narodowy Fundusz Zdrowia po wielkiej batalii wydał zgodę na leczenie Małgorzaty Komorowskiej – pacjentki chorej na raka, wykluczonej z leczenia w procedurze chemii niestandardowej, podczas gdy inne oddziały NFZ refundowały takie leczenie.