Kampania „Odważ się powiedzieć” przekonuje do skorzystania z pomocy psychologicznej
Przełamywanie stereotypów, zachęcanie do wizyt u psychologów, działania edukacyjne oraz informowanie gdzie znaleźć pomoc. To wszystko w ramach kampanii „Odważ się powiedzieć”, adresowanej do osób uciekających przed wojną oraz krakowian pomagających uchodźcom.
Spotkania, materiały edukacyjne i plakaty informacyjne
Przewlekły stres, obawy o bliskich w Ukrainie, wyrzuty sumienia, a do tego konieczność adaptacja w nowym miejscu, to wszystko może prowadzić do kryzysów zdrowia psychicznego, np. depresji, stanów lękowych czy rozwoju zespołu stresu pourazowego. – Obecnie mniej uchodźców potrzebuje wsparcia materialnego, ale po pomoc psychologiczną zgłasza się nadal bardzo dużo osób – mówi Maria Wojtacha, dyrektorka Fundacji Internationaler Bund Polska, która 10 października w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego zainaugurowała kampanię „Odważ się powiedzieć”.
W ramach kampanii prowadzone są spotkania informacyjne, powstają materiały edukacyjne, a do krakowskich szkół trafią plakaty z informacjami gdzie za darmo skorzystać z konsultacji z psychologami lub terapeutami. Można to zrobić m.in. w miejscach prowadzonych przez Fundację Internationaler Bund Polska: Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców przy Galerii Kazimierz, Miejscu Otwartym - Centrum Integracji Międzykulturowej na ul. Życzkowskiego 19 czy Centrum Edukacji i Wsparcia na os. Górali 24.
W Ukrainie korzystanie z pomocy psychologicznej jest mniej powszechne niż w Polsce
Kampanię wspiera Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, bo jej odbiorcami są również dzieci i młodzież. – Im szczególnie trudno odnaleźć się w nowych warunkach – podkreśla Maciej Ostachowski, psycholog udzielający darmowych konsultacji w Centrum Edukacji i Wsparcia. – Zdarza się, że w kontaktach z rówieśnikami, którzy zostali w kraju, słyszą przykre rzeczy, czują się odrzuceni i mają wyrzuty sumienia, że opuścili kraj.
Jak wynika z raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), aż 53% uchodźczyń z Ukrainy mieszkających w Polsce myślało o skorzystaniu z pomocy psychologicznej, ale tylko połowa z nich się na to zdecydowała. – W Ukrainie korzystanie z pomocy psychologicznej jest mniej powszechne niż w Polsce i ludzie często mają opory żeby iść do specjalisty – wyjaśnia Maciej Ostachowski. – Panuje przekonanie, że do psychologa chodzi się z poważnymi problemami, a nie z błahostkami.
Zwrócenie się o pomoc do psychologa nie jest oznaką słabości, tylko siły
Organizatorzy kampanii podkreślają, że zwrócenie się o pomoc do psychologa nie jest oznaką słabości, tylko siły. – Mówienie o emocjach bywa trudne, a w nie swoim języku szczególnie – podkreśla Maria Wojtacha. – Chcemy dotrzeć do osób, które uciekały i uciekają przed wojną, ale też wolontariuszy i tych, którzy przyjmowali uchodźców, bo konsekwencje wojny mogą dotknąć nas wszystkich.
Psychologowie podkreślają, że im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym lepiej. – Szybka interwencja zmniejsza ryzyko, że trudne doświadczenie przerodzi się w traumę – mówi Maciej Ostachowski. – Wsparcie nie zawsze musi być bardzo profesjonalne, często pomocne są działania socjalizacyjne, zaangażowanie w różne aktywności i zwyczajne wyjście do ludzi.
Szczegółowe informacje na kampanii „Odważ się powiedzieć” można znaleźć na stronie: https://ib-polska.pl/odwaz-sie-powiedziec/
Lista miejsc, w których można uzyskać wsparcie
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie, ul. Podgórska 34 (Galeria Kazimierz, wejście od ul. Rzeźniczej). Informacje o tym gdzie otrzymać pomoc psychologiczną. Kontakt: +48 887 201 598 lub punkt@open.krakow.pl.
Centrum Edukacji i Wsparcia w Krakowie, os. Górali 24, po rejestracji tel.+48 452 377 491 info.ceiw.ibpolska@gmail.com, poniedziałki, godz. 17 - 20.
Miejsce Otwarte. Centrum Integracji Międzykulturowej w Krakowie, ul. Życzkowskiego 19 - konsultacje psychologiczne odbywają się od poniedziałku do soboty po rejestracji telefonicznej tel. +48 452 093 540.
Inne rekomendowane miejsca w Krakowie:
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie: https://oik.krakow.pl/
UNIMED: https://www.unimed-nzoz.pl/lekarz-rodzinny-i-inne-swiadczenia-nfz/poradnia-psychologiczna-dla-dzieci-i-mlodziezy.html
Poradnia Psychologiczna Kraków-Krowodrza: https://nowa.babinski.pl/jednostki/poradnie/poradnia-psychologiczna-dla-dzieci-i-mlodziezy-krakow-krowodrza/
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3: https://www.poradnia3.krakow.pl/
Krakowski Ośrodek Terapii – KOT: http://kot.krakow.pl/
Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej: http://cppp.org.pl/
Źródło: Internationaler Bund Polska