Kampania Informacyjna z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu "Zainwestuj w Świat"
Stowarzyszenie Środowisko dla Niepełnosprawnych Eko Salus, w ramach propagowania społecznej odpowiedzialności biznesu, przeprowadziło badania dotyczące stosowania idei CSR przez przedsiębiorców z Wielkopolski. Ich celem było zdobycie informacji na temat stopnia upowszechnienia społecznej odpowiedzialności biznesu w województwie wielkopolskim.
Przedstawione przez nas wyniki świadczą o tym, iż pomimo stosunkowo niewielkiej popularności CSR w Wielkopolsce, ta inicjatywa jest mimo wszystko wdrażana przez przedsiębiorców. Chcielibyśmy, by wyniki naszych badań pozwoliły zrozumieć przedsiębiorcom, że społeczna odpowiedzialność biznesu stanowi szansę na rozwój firmy.
Struktura osób biorących udział w badaniu prezentuje się następująco:
Największą grupę respondentów stanowiły osoby zatrudnione w spółce z o.o. (ponad 43%), a potem kolejno osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą (37%) i pracownicy spółek jawnych i cywilnych (19%).
Ponad 80% badanych to osoby zatrudnione w małych i średnich firmach zatrudniających do 50 osób.
Ponad 60% przebadanych respondentów pracuje w firmach o zasięgu regionalnym; 13% zatrudnionych jest w przedsiębiorstwach o zasięgu krajowym, a ¼ respondentów to pracownicy firm o zasięgu międzynarodowym.
Dane z pytań
Czy znane jest Panu/i pojęcie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR)?
Połowa zapytanych przez nas osób deklaruje znajomość pojęcia społecznej odpowiedzialności biznesu. Znaczenie pojęcia CSR nieznane jest 19% pytanych, a ponad 30% ankietowanych trudno było się ustosunkować do tego czy może mówić o pełnym rozumieniu pojęcia społecznej odpowiedzialności biznesu.
Czy uważa Pan/i, że działania stanowiące wyraz społecznej odpowiedzialności biznesu są ważnym elementem budowania marki na rynku polskim?
Ponad 80% badanych uważa, że działania CSR są ważnym elementem budowania marki na rynku polskim, a niecałe 20% respondentów nie ma na ten temat wyrobionego zdania. Warto zauważyć, że żadna z pytanych przez nas osób nie stwierdziła, by działania stanowiące wyraz społecznej odpowiedzialności biznesu nie były ważne z punktu widzenia budowania wizerunku marki.
Czy Pana/i firma angażuje się w działania określane mianem społecznej odpowiedzialności biznesu?
50% zapytanych odpowiedziało, że ich firma angażuje się w działania określane mianem społecznej odpowiedzialności biznesu wymieniając takie przykłady jak: szkolenia z ekologii dla pracowników, eco-driving dla kierowców, stypendia za ekologiczne pomysły dla studentów, Badania Opinii Pracowniczej, wolontariat pracowniczy, współpraca z NGO, doskonalenie zawodowe, nauka języków obcych dla pracowników, zatrudnianie osób niepełnosprawnych, które oprócz funkcji integracyjnej i terapeutycznej dla niepełnosprawnych jest sposobem na rozwój możliwości społecznej pracowników; działania na rzecz społeczności lokalnej.
Jakie są Pana/i zdaniem najczęściej spotykane na rynku polskim przykłady angażowania się firm w działania społeczne?
Największa liczba respondentów uważa, że inwestowanie w rozwój pracowników jest najczęściej spotykanym na rynku polskim przykładem angażowania się firm w działania społeczne. Potem kolejno wymieniane są następujące przykłady angażowania się: 1. działania na rzecz społeczności lokalnej; 2. działania ekologiczne; 3. zróżnicowane tematycznie kampanie informacyjne; 4. działania minimalizujące problem wykluczenia społecznego; 5. działania edukacyjne; 6. działania na rzecz etyki biznesu.
Jakie są Pana/i zdaniem najczęstsze motywy włączania się firm działających na rynku polskim w działania CSR?
Najwięcej badanych uważa, że chęć zwiększenia zysków, a także chęć ugruntowania pozycji marki na rynku są najczęstszymi motywami włączania się firm w działania CSR. Jako kolejne motywy podawane były: chęć zwiększenia konkurencyjności oraz lojalności wśród klientów.
Jakie jest Pana/i zdaniem najbardziej powszechne podejście do tematyki CSR w firmach działających na rynku wielkopolskim?
Ponad 40% ankietowanych uważa, że firmy działające na rynku wielkopolskim świadome są rosnącego znaczenia działań CSR w postrzeganiu marki i z własnej inicjatywy się w nie angażują. Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź, że to konkurencja wymusza na firmach angażowanie się w działania CSR. Najmniej badanych (19%) uważa natomiast, że walka konkurencyjna wpływa na to, że firmy nie koncentrują się na działaniach CSR.
W którym z powyższych obszarów widzi Pan/i największą potrzebę działań firm w zakresie CSR, uwzględniając informacje o funkcjonowaniu społeczności i specyfiki
Większość ankietowanych uważa, że problem wykluczenia społecznego jest tematem, który należałoby wesprzeć w znaczącym stopniu w zakresie działania CSR na terenie Wielkopolski. Pytane przez nas osoby wskazują także kolejno obszary: ochrony środowiska naturalnego oraz relacji z konsumentami a także obrony praw człowieka i obszar praktyk rynkowych, jako takie, w których widzą dużą potrzebę działań społecznej odpowiedzialności biznesu.
Z powyższych danych wynika, iż społeczna odpowiedzialność biznesu jest nadal pojęciem stosunkowo mało znanym. Wysoce prawdopodobne, że ze względu na brak dostatecznych informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu, przedsiębiorcy mogą mieć trudność z wprowadzeniem działań z zakresu CSR w swojej firmie. Stowarzyszenie „Środowisko dla Niepełnosprawnych Eko Salus” umożliwia zainteresowanym poszerzenie wiedzy z zakresu CSR oraz służy pomocą we wdrażaniu strategii CSR.