Norwegian People's Aid (NPA), czyli Norsk Folkehjelp, to norweska organizacja z ogromnym i długoletnim doświadczeniem w pracy na rzecz uchodźców. W dniach 16-19 marca 2014 roku Stowarzyszenie "Dla Ziemi" gościło w ich siedzibie w Oslo, gdzie zorganizowano wizytę studyjną i seminarium. Głównymi celami wyjazdu było poznanie metodologii pracy NPA, wymiana doświadczeń i omówienie dalszej współpracy, którą rozpoczęto w ramach projektu „Głosem kobiet”.
Pierwszego dnia naszej wizyty dowiedziałyśmy się o celach i misji organizacji oraz realizowanych programach. Spotkałyśmy się z Erlindą Muñoz z organizacji „Oasen”, która działa na rzecz aktywizacji hiszpańskojęzycznych migrantów, a także z Khamshajiny Gunaratnam z Partii Pracy, będącą jedną z trenerek programu „Women Can Do It” („Kjærringhjelp”). W ramach tego programu prowadzone są treningi dla kobiet na całym świecie. Jego głównym celem jest wzmocnienie pozycji kobiet w życiu publicznym. W maju tego roku kurs ten przeprowadzony zostanie dla cudzoziemek (głównie uchodźczyń) mieszkających na Lubelszczyźnie. Poznaliśmy także młodych przedstawicieli organizacji, w tym Joakima Lossius’a oraz Gro Lorentzen’a z Norwegian Aid’s Solidarity Youth, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy w ramach kampanii przeciwko mowie nienawiści.
Kolejny dzień rozpoczęłyśmy od „Żywej biblioteki”. Naszą „książką” była Pernian Ranjabar mieszkająca w Oslo Marokanka, która odpowiadała na nasze pytania o sytuacji kobiet muzułmańskich w Norwegii. Drugie spotkanie tego dnia odbyło się z udziałem Bendixa Jørgensena. Jego głównym tematem było omówienie specyfiki funkcjonowania ośrodków dla uchodźców w Norwegii (obecnie NPA prowadzi 9 ośrodków dla dorosłych oraz dla dzieci- uchodźców- sierot z różnych stron świata) i sytuacji osób tam mieszkających.
Ostatni punkt programu poświęcony był metodom edukacyjnym w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści. Prowadząca warsztat Antje Bomann-Larsen pokazała nam w jaki sposób pracują z młodzieżą szkolną. Miałyśmy także okazję przepracować wybrane elementy warsztatów antydyskryminacyjnych stosowanych przez NPA, które można zaadaptować także do polskich warunków.
Trzeciego dnia odwiedziłyśmy instytucję zajmującą się m.in. upamiętnieniem Holocaustu (Center for Studies of Holocaust and Religious Minorities), gdzie zwiedzałyśmy wystawę poświęconą problematyce polityki nazistowskiej w Norwegii. Rozmawiałyśmy również na temat działań edukacyjnych prowadzonych przez centrum w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji.
W trakcie wizyty omawialiśmy także szczegóły naszych wspólnych działań. Jedno z nich to wizyta przedstawicielek NPA w Lublinie w wiosną tego roku. W trakcie konferencji organizowanej 27 maja będzie miała miejsce prezentacja organizacji w zakresie działań integracyjnych na rzecz uchodźców. Tego samego dnia odbędzie się także spotkanie dla grona pedagogicznego na temat przeciwdziałania mowie nienawiści oraz trening dla kobiet uchodźczych, który będzie kontynuowany 28 maja.
Organizatorki wizyty – Camilla Peace Sundvoll oraz Kari Eliassen – pracownice Norwegian People's Aid działające w obszarze integracji migrantów.
Ze strony Stowarzyszenia „Dla Ziemi” w wizycie udział wzięły: Gertruda Banachowicz – nauczycielka języka polskiego, wolontariuszka w Ośrodku dla Cudzoziemców w Bezwoli, Aysarat Ismailgadzhieva – asystentka kulturowa w Szkole Podstawowej nr 31 w Lublinie zatrudniona w ramach projektu „Obcy? Zbliżenia” realizowanego przez nasze stowarzyszenie, Magdalena Kawa – asystentka koordynatorki projektu „Głosem kobiet”, Ewa Kozdraj – koordynatorka projektu „Głosem kobiet” oraz Elżbieta Rojek – członkini zespołu projektu „Głosem kobiet” odpowiedzialna za warsztaty artystyczne.
Głównymi bohaterkami projektu są kobiety - uchodźczynie, osoby, które zmuszone były opuścić kraje swojego pochodzenia i rozpocząć życie w Polsce. Chcemy je zachęcić do aktywności społecznej. Kobiety poprzez swoje historie przybliżą także kultury i religie krajów, z których przybyły. Wierzymy, że wzajemne poznanie przełamuje stereotypy, pomaga zrozumieć to co obce i nieznane, przeciwdziała dyskryminacji, mowie nienawiści.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Obywatele dla Demokracji.
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"