Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W ciągu 15 lat człowiek potrafi bardzo się rozwinąć. A jak jest z organizacjami pozarządowymi? Fundusz PAFPIO z okazji 15. urodzin podsumowuje, jak zmienił się trzeci sektor i wymienia 15 ngo’sowych kamieni milowych z ostatnich 15 lat. Cieszy fakt, że przy wielu zmianach Fundusz PAFPIO mógł organizacjom towarzyszyć.
- Rośnie znaczenie sektora organizacji pozarządowych jako pracodawcy – według danych GUS (za 2012 r.) 39% NGO zatrudnia płatny personel; obecnie – jak podaje urząd – zatrudniają one prawie 1% wszystkich zatrudnionych w gospodarce narodowej.
- W 1999 r. powstał Fundusz PAFPIO i jako pierwszy w Polsce i w Europie Środkowo Wschodniej uruchomił pożyczki dla NGO, tworząc od podstaw model oceny wiarygodności i wypłacalności organizacji. Tym samym organizacje zyskały alternatywę dla banków, które nie mają oferty kredytowej dedykowanej NGO. Fundusz PAFPIO w ciągu 15 lat udzielił ponad 1900 pożyczek ponad 500 organizacjom na łączną kwotę 167 mln zł.
- W 2003 roku została uchwalona ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, która od 2004 roku umożliwiła organizacjom pozyskiwanie 1% podatku od osób indywidualnych przy okazji ich rozliczeń rocznych z Urzędem Skarbowym. Wiele organizacji potrafi ten zapis świetnie wykorzystać, dzięki czemu środki, którymi dysponują na cele statutowe, są nieporównywalnie większe. Nierzadko organizacje brały w Funduszu PAFPIO pożyczkę na przeprowadzenie kampanii, co pozwala zwiększyć, nawet kilkukrotnie, kwotę przekazaną przez podatników.
- Wspomniana ustawa nałożyła na administrację publiczną obowiązek współpracy z organizacjami pozarządowymi w sferze zadań publicznych. Realizacja zadań publicznych dała organizacjom możliwość realnego wpływu na otoczenie poprzez wskazanie i rozwiązywanie problemów oraz wpływu na wydawanie środków publicznych.
- Ta sama ustawa z 2003 roku umożliwiła też podział działalności statutowej organizacji na działalność nieodpłatną i działalność odpłatną, co wielu organizacjom pozwoliło rozwinąć skrzydła i nabrać biznesowego sznytu, dzięki któremu nierzadko odważyły się na prowadzenie działalności gospodarczej. I tym razem część organizacji posiłkowała się pożyczką inwestycyjną z Funduszu PAFPIO.
- W 2005 r. uruchomiono rządowy program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, dający wielu organizacjom możliwość ubiegania się o środki na działania realizowane w wielu różnych obszarach. Nic dziwnego, że konkurencja wśród organizacji jest duża – przyjazny system finansowania sprawia, że popularność Funduszu nie słabnie. Część beneficjentów skorzystała z pożyczki Funduszu PAFPIO, aby zapewnić wkład własny finansowy do projektu.
- Przystąpienie do Unii Europejskiej 10 lat temu poszerzyło strumień środków z UE, po które mogą aplikować organizacje pozarządowe. Część z nich znakomicie wykorzystała tę szansę, tworząc ofertę wsparcia dla swoich beneficjentów, ale także zwiększając własne zasoby , w tym budując zespół. Zakres zmian, które nastąpiły w samych organizacjach i w ich otoczeniu, jest imponujący. Tych, którzy sięgnęli po fundusze, nie odstraszył nieprzyjazny organizacjom system refundacji kosztów czy problem opóźnień w wypłatach transz dofinansowania. Cieszymy się, że euro pożyczka z Funduszu PAFPIO pomogła wielu NGOsom pomyślnie zrealizować i rozliczyć projekty.
- Komplementarną ofertą do funduszy strukturalnych są też fundusze tzw. norweskie czy szwajcarskie, proceduralnie mniej skomplikowane od unijnych, choć i tu pojawiał się problem z zachowaniem płynności finansowej.
- Ostatnie kilkanaście lat to także rozwój przedsiębiorczości społecznej, dający szansę osobom czy grupom marginalizowanym na pracę i godne życie. W 2012 r. zarejestrowanych było ponad 600 spółdzielni socjalnych. Niektóre z nich korzystały z pożyczek Funduszu PAFPIO, pozyskując pożyczkę na start lub też pożyczkę operacyjną na bieżącą działalność. W 2013 r. zainaugurował działalność Fundusz eS prowadzony przez TISE wspierający funkcjonowanie ekonomii społecznej w Polsce.
- Potrzeba wsparcia sektora ekonomii społecznej jest coraz bardziej dostrzegana przez samorządy. Część z nich uruchomiła program grantowy na wkłady własne, niektóre uruchomiły lokalne fundusze pożyczkowe. Stołeczny urząd miasta realizował pilotażowy projekt, mający na celu m.in. wypracowanie instrumentu finansowego wspierającego podmioty ekonomii społecznej w zabezpieczeniu płynności finansowej. Fundusz PAFPIO był jednym z partnerów odpowiedzialnych za przygotowanie koncepcji takiego rozwiązania dla PES.
- Organizacje pozarządowe w ciągu ostatnich kilkunastu lat mocno się sprofesjonalizowały – co widać chociażby po ich pędzie do wykorzystania nowych technologii i najróżniejszych internetowych narzędzi. Postęp ten widać w powstających organizacjach zajmujących się nowymi technologiami i ich wdrażaniem w NGO’sach, w ofercie organizacji reagujących na problemy w cyfrowym świecie czy choćby w rozstrzygniętym niedawno konkursie Nowe Technologie Lokalnie "Sektor 3.0".
- W ciągu kilkunastu ostatnich lat od organizacji pożytku publicznego zaczęto oczekiwać większej transparentności finansowej, co wymusiło na nich m.in. regularną sprawozdawczość i raportowanie. Chociaż pojawiają się zarzuty zbyt rozwiniętej biurokracji, to niewątpliwie możliwość wglądu w finanse organizacji wpływa na zwiększanie zaufania do trzeciego sektora.
- Powstała wręcz moda, skądinąd bardzo pożądana, na prowadzenie działań CSR. Oczywiście odpowiedzialne firmy wcześniej również wspierały trzeci sektor, ale ostatnio wręcz nie wypada, by takich działań nie prowadzić.
- Dosłownie od kilkunastu dni obowiązują uproszczone zasady prowadzenia zbiórek publicznych – obecnie wystarczy je zgłosić przez internet.
- Jak grzyby po deszczy zaczęły się pojawiać platformy crowdfundingowe, o ogólnym profilu takie jak PolakPotrafi.pl czy też wręcz wyspecjalizowane w zbieraniu funduszy na cele charytatywne jak www.siepomaga.pl czy www.wspieramkulture.pl. Dzięki zebraniu nawet drobnych wpłat od wielu osób pomagają realizować ciekawe i potrzebne inicjatywy.
Fundusz PAFPIO (Polsko-Amerykański Fundusz Pożyczkowy Inicjatyw Obywatelskich) od 15 lat wspiera organizacje pozarządowe w realizacji inicjatyw, które wprowadzają pozytywne zmiany w społeczeństwie. Poprzez udzielanie pożyczek dla NGO Fundusz PAFPIO świadczy pomoc w zabezpieczeniu płynności finansowej, koniecznej dla sprawnej realizacji działań statutowych, oraz oferuje profesjonalne doradztwo i szkolenia z zakresu zarządzania i finansowania organizacji. Współorganizuje również projekty finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, podnosząc kompetencje trzeciego sektora w Polsce. Fundusz PAFPIO został powołany w 1999 roku przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości w celu wspierania młodej polskiej demokracji i gospodarki rynkowej. Obecnie należy do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, wspierającej rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Źródło: Fundusz PAFPIO
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.