Na co i jak są wydawane miejskie pieniądze? - mieszkańcy nie tylko pytają, ale sami sięgają po uchwałę. Tak się stało w Kaliszu w Wielkopolsce. Kaliska Inicjatywa Miejska przez rok analizowała lokalny budżet, a wyniki swojej pracy prezentuje w raportach dostępnych w internecie. - Sięgnęliśmy po miejski budżet, aby zdynamizować dyskusję o mieście - mówią aktywiści.
Raporty są wynikiem projektu "Liczy się miasto. Społeczna analiza budżetu". Przez rok powstało 6 zeszytów: "Edukacja" autorstwa Marka Tworka, "Kultura" Majki Graf, "Nieruchomości" Haliny Marcinkowskiej, "Promocja" Łukasza Jaskóły, "Sport" Mikołaja Pancewicza i "Transport" Dariusza Mencla. W publikacjach kaliszanie znajdą informacje o kaliskich finansach obejmujących lata 2012-2015. Większość danych liczbowych ujęto w infografikach, a całość urozmaicają zabawne ilustracje Anny Linkowskiej.
- Przystępna forma raportów, mamy nadzieję, pomoże przełamać barierą i sprawi, że wielu z nas może po raz pierwszy sięgnie po budżet. Nie trzymaliśmy się kurczowo danych zawartych w tej uchwale. Bardziej zależało nam na zrozumieniu analizowanego zagadnienia. Każdemu z wybranych tematów poświęcamy osobny zeszyt, a przytaczane dane często "wychodzą" poza budżet. Forma i struktura publikacji jest podobna, choć każdy z autorów wybrał nieco inną drogę - zachęca Kalina Michocka, prezes Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej.
Autorki i autorzy wybrali temat analiz, kierując się zainteresowaniami lub chęcią jego zgłębienia. Nie pretendują do bycia obiektywnymi i nie kryją swoich opinii. KIM liczy, że prezentowane wnioski i rekomendacje ożywią dyskusję o mieście. Otwarte spotkanie wokół wniosków i rekomendacji płynących z raportów, z udziałem prezydenta miasta Grzegorza Sapińskiego, jest zapowiadane na 24 listopada.
Wszystkie raporty dostępne są tutaj: http://liczysiemiasto.pl/do-pobrania/
Projekt "LsM" realizowany jest w ramach programu Obywatele Dla Demokracji, finansowanego z Funduszu EOG. Partnerem projektu jest miasto Kalisz.