Już w najbliższą sobotę Grażyny i Janusze triathlonu stawią się na starcie jednej z najciekawszych imprez sportowych w Polsce!
„Tercet Egzotyczny”, „Zawał Serca” i „Prażynki Hot Chilli” – to tylko trzy sztafety, które w tym roku wezmą udział w „Triathlonie dla Januszy i Grażyn” nad Zalewem Sulistrowickim na Dolnym Śląsku. W zawodach łączących pływanie, jazdę na rowerze i bieg oprócz sztafet wystartują zawodnicy indywidualni. Zapisy na tegoroczny triathlon są już zamknięte, ale wciąż warto przyjechać i dołączyć do grona kibiców! Zawody organizowane są w pięknym miejscu, idealnym na letni relaks, organizatorzy zaplanowali atrakcje dla dzieci i dla całych rodzin.
Zawodnicy triathlonu pochodzą z całej Polski. Wszyscy mają jedną wspólną cechę: sportowa forma jest dla nich nie mniej ważna niż poczucie humoru! „Triathlon dla Januszy i Grażyn” to zawody dla amatorów, którzy lubią dobrą zabawę i wysiłek, bo w pokonanie trasy trzeba też włożyć sporo pracy. To około 1/8 dystansu IronMan. A wszystko to:
Janusze i Grażyny wystartują 30 lipca nad Zalewem Sulistrowickim na Dolnym Śląsku (start i meta na terenie ośrodka wypoczynkowego SuliCamp). POCZĄTEK ZAWODÓW O GODZINIE 10:00. Kibice mogą do nas dotrzeć do godz. 9:30. Wstęp na ośrodek jest bezpłatny dla zawodników natomiast za osoby towarzyszące wstęp płatny 5 zł.
To już piąta edycja wydarzenia. Tradycją imprezy stała się rywalizacja nie tylko na trasie zawodów, ale również na najlepszy Januszowy i Grażynowy strój! Zawodnicy wykazują się ogromną kreatywnością. Legendą zawodów stał się Dariusz Baran, który co roku prezentuje się w odpowiednio przyciętych „januszowych” wąsach i brodzie, dzierżąc w dłoniach żółte, dmuchane kółko w kształcie żyrafy. W najbliższych zawodach pan Dariusz również wystartuje. Po raz pierwszy bez towarzystwa „żyrafki”, która odchodzi na zasłużoną emeryturę. Na jej miejsce jest już jednak godne zastępstwo!
Na wszystkich zawodników – zarówno tych, którzy zajmą pierwsze, jak i tych, którzy zdobędą ostatnie miejsca – czekają nagrody. Wezmą udział m.in. w losowaniu ufundowanego przez jednego ze sponsorów roweru górskiego.
Organizatorką zawodów jest Monika Jackowicz z Fundacji Aktywni Ślężanie z Sobótki. Triathlon na wesoło był jej pomysłem. Od początku zależało jej jednak także na tym, by impreza zyskała jeszcze jeden wymiar: integrację, włączenie w sportowe wydarzenie osób z niepełnosprawnościami. Tacy zawodnicy w czasie Triathlonu dla Januszy i Grażyn są witani z otwartymi rękami. W tym roku swój start zadeklarowało sześć zespołów łączących osobę pełnosprawną i z niepełnosprawnością. Jeden z nich tworzą Nikola i Tomasz.
„Zadzwoniła do mnie mama Nikoli i pyta, czy w tym roku będzie triathlon, bo Nikola ciągle go wspomina, nie może się doczekać!” – opowiada Monika Jackowicz. „Odpowiedziałam, że tak, oczywiście, zapraszamy!” – dodaje.
Nikola niedługo będzie obchodzić 18 urodziny. Urodziła się z wieloma schorzeniami, w związku z tym konieczna jest ciągła rehabilitacja i specjalistyczna opieka. Nastolatka nie chodzi samodzielnie, nie mówi. Stale robi jednak postępy! Nikola uwielbia spotykać się z ludźmi, kocha zwierzęta, bardzo lubi wycieczki i spacery. Potrzebuje kontaktu ze światem, który daje jej wielką radość i siłę do życia.
Tomasz to sportowiec – triathlonista, a także ojciec dwóch chłopców i przedsiębiorca. Zawsze chętny do pomocy i gotowy na nowe wyzwania, dlatego, kiedy Monika Jackowicz zaproponowała mu start w duecie z osobą z niepełnosprawnością, nie wahał się ani przez chwilę. W tym roku wspólnie wystartują już po raz drugi.
Idea włączania osób z niepełnosprawnościami w różne aspekty życia, łącznie z tak wymagającą dyscypliną sportu, jaką jest triathlon, łączy dwie fundacje, które współpracują przy organizacji „Triathlonu dla Januszy i Grażyn”. Od pierwszej edycji Fundacji Aktywni Ślężanie partneruje Fundacja „Potrafię Pomóc” z Wrocławia, która z myślą o kibicach organizuje towarzyszące zawodom animacje dla dzieci i dla całych rodzin (dmuchańce oraz inne atrakcje). Tak będzie również w tym roku. Fundacja „Potrafię Pomóc” od kilkunastu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. We Wrocławiu prowadzi m.in. Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej, Wrocławską Szkołę Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością.
Więcej informacji o Fundacji Aktywni Ślężanie oraz o Triathlonie dla Januszy i Grażyn znaleźć można tutaj:
https://www.aktywnislezanie.pl/index.php/triathlon-dla-januszy-i-grazyn-2022
https://www.facebook.com/TRIJanusziGrazyna .
Informacje o Fundacji „Potrafię Pomóc” oraz o Centrum Chorób Rzadkich znajdują się tu:
Źródło: Fundacja Aktywni Ślężanie