Już po raz dwudziesty w Krzyżowej odbywa się Seminarium Wschodnio- i Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci
Seminarium Wschodnio- i Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci w Krzyżowej skierowane jest do pracowników miejsc pamięci, muzeów, miejsc pamięci, ośrodków edukacyjnych, organizacji praw człowieka lub projektów dotyczących współczesnych świadków. Celem Seminarium Miejsc Pamięci jest wzajemne poznanie się oraz wymiana wiedzy i doświadczeń.
W ramach tegorocznego, jubileuszowego wydarzenia odbędą się debaty na temat powstań, protestu i oporu oraz ich upamiętniania w muzeach i miejscach pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej. Gośćmi spotkania są m.in. dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie), prof. Claudia Weber (Uniwersytet Viadrina, Frankfurt nad Odrą) prof. em. dr Peter Steinbach (Gedenkstätte Deutscher Widerstand, Berlin), dr Raphael Utz (Deutsches Historisches Museum, Berlin), dr Martyna Gradzka-Rejak (Biuro Badań Historycznych IPN oraz Muzeum Getta Warszawskiego, Warszawa), doc. Petr Koura (Uniwersytet Karola, Czechy), Irmgard Zündorf (Leibniz-Zentrum für Zeithistorische Forschung Potsdam, Niemcy), Nataliia Ivchyk (NGO Mnemonic, Ukraina), Vytautas Jurkus i Vytautas Petrikenas (9th Fort Kaunas, Litwa), dr Andrea Genest (Mahn- und Gedenkstätte Ravensbrück), Adam Kerpel-Fronius (Pomnik Pomordowanych Żydów Europy), dr Annemarie Franke (Fundacja „Krzyżowa”), dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie).
“Wraz z pracownikami muzeów, archiwów i projektów edukacyjnych oraz wystaw historycznych i artystycznych z całej Europy, w Krzyżowej rozmawiamy o zdobyczach wiedzy, kontrowersjach, różnych perspektywach na temat oporu i protestu w reżimach totalitarnych XX wieku i dziś oraz o narodowych specyfikach i transgranicznych podobieństwach w zajmowaniu się przeszłością i teraźniejszością” - mówi jeden z organizatorów seminarium.
Źródło: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego