"Już nie jest tak, że każdy swój pomysł realizuję sam. Teraz pomagam innym realizować ich pomysły"
Szukamy ludzi, którzy mają odwagę brać sprawy w swoje ręce i chcą się rozwijać jako liderzy i liderki. Rekrutacja do dziewiątej edycji Programu Liderzy PAFW trwa do 13 marca. Dołącz do liderów i liderek z woj. lubuskiego i do sieci 420 liderów i liderek z całej Polski.
Absolwenci Programu Liderzy PAFW działają na rzecz kultury i edukacji, rozwoju lokalnych społeczności, wzmacniają kobiety, lokalnych twórców, uczą o środowisku i o tym, jak je chronić, realizują projekty, zasiadają w radach gmin, prowadzą lokalne instytucje. W Programie Liderzy PAFW znajdują to, czego potrzebują, aby się rozwijać w liderskich rolach: nową wiedzę i umiejętności oraz inspirację i kontakty z liderami z całej Polski. Liderzy liderki z lubuskiego są w sieci 420 absolwentów Programu z całej Polski. Dziś do Programu zapraszamy Ciebie.
Mieczysław jest w swojej społeczności nie tylko liderem w dziedzinie edukacji, ale dba także o rozwój regionu w innych dziedzinach. Zainspirował mieszkańców sąsiednich miejscowości do stworzenia lokalnych stowarzyszeń i wspiera je. Zaangażował rodziców, by wspólnie działali na rzecz swoich dzieci. Z jego inicjatywy powstało Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli „Lepsze Jutro”, w ramach którego realizuje projekty na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży.
Inicjuje debatę publiczną na ważne społecznie tematy. Kiedy powstały plany budowy kopalni węgla brunatnego w jego gminie, zorganizował 4 debaty z udziałem mieszkańców, aby przybliżyć im ten temat i pozwolić zabrać głos. Dzięki debatom w społeczności w Brodach wyzwoliła się energia, którą Mieczysław wykorzystał do stworzenia Forum Lokalnych Organizacji Pozarządowych. Dziś dzięki Forum powstają projekty partnerskie realizowane przez organizacje pozarządowe i samorząd.
W Brodach i okolicznych wsiach promuje fundusz sołecki i wspiera sołectwa w jego wdrażaniu.
W 2006 wziął udział w II edycji Programu Liderzy PAFW. Co dał mu program? Przede wszystkim udało mu się zmienić swoją rolę w społeczności lokalnej. Już nie jest tak, że każdy swój pomysł realizuje samodzielnie. Raczej pomaga innym realizować ich własne pomysły. Zyskał partnerów do wspólnego działania.
Magdalena Tokarska założyła kilka lat temu w Gronowie w gminie Dąbie rodzinną fundację, teraz jest dyrektorem Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, której zasięg działania to całe województwo i która kilka miesięcy temu obchodziła 10-lecie istnienia. To, co robi, to praca i zainteresowanie w jednym. „Próbuję panować nad całością, rozniecam ogień pomysłów, gaszę pożary emocji oraz prowadzę księgę skarg i zażaleń. To, co robię w Fundacji, nie jest dla mnie nowością, ale okazuje się, że pomimo doświadczenia nadal uczę się pracować z ludźmi – to jest temat, który chyba zawsze pozostanie dla mnie niezgłębioną zagadką. Tak jak w życiu, tak i w każdej pracy najważniejsi dla mnie są ludzie”.
Dziś mamy za sobą osiem edycji i 420 absolwentów. Wszyscy oni uczestniczyli w wyjątkowym, nieodpłatnym, dwunastomiesięcznym, programie rozwojowym. Pracowali z tutorem, brali udział w szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych trenerów, spotykali się z wybitnymi liderami, odwiedzali miejsca, gdzie inni odnieśli sukces.
Dla wielu z nich Program stał się początkiem nowej drogi: wystartowali w wyborach i zostali wójtami, burmistrzami, rozwinęli swoją organizację, która obecnie działa z wielkim powodzeniem, zrealizowali wymarzony projekt.
W trakcie Programu dostali narzędzia do tego, żeby jeszcze skuteczniej wywierać wpływ i zmieniać rzeczywistość, a po jego zakończeniu dołączyli do aktywnej sieci ponad 400 absolwentów.
Dzisiaj do Programu zapraszamy Ciebie. Co się wydarzy?
Jeśli zostaniesz uczestnikiem, będziesz pracował tutorem – osobą, która przez 12 miesięcy będzie Twoim opiekunem i doradcą. Tutor co miesiąc będzie przyjeżdżać do Ciebie na spotkanie. Wspólnie uzgodnicie, czego najbardziej potrzebujesz jako lider i wypracujecie najlepszy dla Ciebie program rozwoju. Wspólnie będziecie pracować nad jego realizacją.
Szkolenia
Na naszych szkoleniach nauczysz się, jak jeszcze skuteczniej angażować ludzi wokół swoich celów i wzmocnić swój wpływ w środowisku, zarządzać zespołem i utrzymywać jego motywację, budować dialog tam, gdzie inni widzą tylko konflikt. Pomożemy Ci sformułować swoją wizję zmiany i stworzyć plan, który do niej doprowadzi. Weźmiesz udział w debatach, symulacjach, grach, spotkaniach z wyjątkowymi ludźmi.
Wymiana doświadczeń i nowe kontakty
Poznasz ludzi podobnych do Ciebie. Usłyszysz ich inspirujące historie. Będziecie dyskutować, śmiać się i kłócić, wymieniać doświadczenia, długo rozmawiać. Może wpadniecie na pomysł, który stanie się początkiem wspaniałego projektu.
Program Alumni
Kiedy Twoja edycja się skończy, zaprosimy Cię do programu dla absolwentów. Będziesz spotykać się z liderami na zlotach, warsztatach, spotkaniach regionalnych, wizytach studyjnych w niezwykłych miejscach. Będziesz mógł wziąć udział w konkursie dotacyjnym i dostać dodatkowe pieniądze na swój własny projekt rozwojowy.
Do 22 maja, analizując formularze zgłoszeniowe i spotykając się z kandydatami, wybierzemy 45 nowych uczestników programu.
Maria Makowska i Paulina Tymoszczuk
tel.: 510 078 760 (w godz.: 9:30-17:00)
e-mail: liderzy@szkola-liderow.pl
Jest tyle twarzy przywództwa Pokaż nam swoją
Liderzy PAFW to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Szkołę Liderów.
Pobierz
-
201302201319470532
845601_201302201319470532 ・38.72 kB
Źródło: Program Liderzy PAFW