Już 10 milionów potencjalnych Dawców szpiku w światowej bazie Fundacji DKMS!
Dawcy szpiku, zarejestrowani w bazach Fundacji DKMS, stanowią blisko 30% wszystkich zarejestrowanych potencjalnych dawców na całym świecie! Każda osoba, która dołączyła do DKMS, zwiększa szansę na znalezienie „bliźniaka genetycznego” dla pacjenta, zmagającego się z nowotworem krwi.
Dla wielu chorych przeczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego jest często jedyną szansą na wygranie z chorobą i drugie, zdrowe życie. To pokazuje, jak wielką rolę odgrywają potencjalni dawcy szpiku w światowej transplantologii.
36 milionów dawców szpiku na świecie
– Obecnie mamy 36 milionów dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych na całym świecie, a DKMS jest ważną częścią naszej globalnej społeczności – mówi Lydia Foeken, Dyrektor Generalny World Marrow Donor Association (Światowe Stowarzyszenie dawców Szpiku).
DKMS rozpoczął swoją działalność w Niemczech w 1991 roku. Wówczas zarejestrowanych było ponad 3 000 potencjalnych dawców szpiku. W kolejnych latach rodzina DKMS powiększała się i dołączyły do niej: USA (2004 r.), Polska (2009 r.), Wielka Brytania (2013 r.), Chile (2018 r.), Indie (2019 r). W maju br. do międzynarodowej rodziny Fundacji DKMS dołączyła Fundacja Sunflower, by rozpocząć wspólne działania na rzecz pacjentów zmagających się z nowotworami krwi w Republice Południowej Afryki.
W Polsce Fundacja DKMS jest największym ośrodkiem dawców szpiku, liczącym niemal 1, 7 miliona osób, gotowych pomóc swoim „bliźniakom genetycznym”.
10 milionów dawców w DKMS
– 10 milionów zarejestrowanych dawców to ogromne osiągnięcie, jednak dla mnie – i jestem przekonana, że dla każdego z wielkiej rodziny DKMS – to nie tylko liczba – wyjaśnia Elke Neujahr, Globalny Dyrektor DKMS.
– W idei dawstwa szpiku chodzi o pacjentów, którzy muszą zmierzyć się z wyniszczającymi chorobami. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że świętujemy ten ważny dla nas moment, to wiemy jednocześnie, że wciąż mamy wiele do zrobienia dla wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy niespokrewnionego dawcy szpiku – dodaje Elke Neujahr.
Ten milowy krok w rozwoju baz dawców szpiku Fundacji DKMS nie były możliwy bez wolontariuszy, inicjatorów i instytucji wspierających – czyli rzeszy tych osób, które wierzą w ideę dawstwa szpiku i starają się ją rozpowszechniać w swoim środowisku. 10-milionowy dawca szpiku to także ich zasługa.
– Podziękowania należą się pracownikom wszystkich oddziałów Fundacji DKMS – na całym świecie, którzy codziennie dokładają wszelkich starań, by szerzyć ideę dawstwa szpiku i uświadamiać innych, jak niewiele trzeba, by uratować komuś życie. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i sympatykom fundacji, którzy razem z nami walczą o nadzieję dla potrzebujących. Przede wszystkim dziękujemy każdemu z 10 000 000 zarejestrowanych dawców, którzy dotychczas dali szansę na drugie życie prawie 85 000 pacjentów na całym świecie. Inspirujecie nas do działania na co dzień, do działania, które ma jeden cel – moment, w którym pacjenci nie będą już potrzebować naszej pomocy i wrócą do swojego normalnego życia – podsumowuje Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS w Polsce.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,67 mln (kwiecień 2020), spośród których 7902 osoby (kwiecień 2020) oddały swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Źródło: Fundacja DKMS