Podejmowanie nowych wyzwań, realizowanie pasji, a także wyrównywanie szans zagrożonej młodzieży to słowa, które oddają misję i działania Stowarzyszenia Juvenkracja z Bydgoszczy. Stowarzyszenie część swoich działań prowadzi odpłatnie, starając się wcielać w życie idee ekonomii społecznej.
Zespół Juvenkracji to młodzi i ambitni ludzie, którzy obok rozwoju własnych umiejętności, pomagają rówieśnikom pozbawionym możliwości samorealizacji, poprzez podejmowanie i realizowanie ciekawych i twórczych pomysłów. Interpretowanie nazwy stowarzyszenia jako rządu młodych jest jak najbardziej słuszne, z tym, że członkom stowarzyszenia nie zależy na budowaniu kapitału społecznego, który miałby posłużyć do osiągnięcia korzyści politycznych. Swą aktywną postawą chcą zmieniać otaczającą ich rzeczywistość, przeciwstawiać się obojętności, rozwijać pasje i umiejętności innych, przede wszystkim tych pozbawionych na to szans. Stowarzyszenie działa od 2005 roku.
Działania
Jednym z pierwszych działań był międzynarodowy projekt „Świat w naszych oczach”, w ramach którego Juvenkracja z 20 osobami niepełnosprawnymi umysłowo, pochodzącymi z Polski i Portugalii, przez tydzień fotografowała krakowskie zabytki oraz przygotowywała wystawę we współpracy z krakowskim Muzeum Fotografii.
Młodzi aktywiści nie zapominają jednak o mieście, z którego pochodzą - Bydgoszczy. Właśnie w Bydgoszczy realizują wiele projektów skierowanych do mieszkańców, przedstawiają najciekawsze miejsca i zabytki miasta.
Jednym z ciekawych projektów zrealizowanych przez Juvenkrację w 2009 roku były warsztaty fotograficzne „Żywioły Miasta - Bydgoszcz w oczach młodych fotografów”. W warsztatach wzięły udział osoby, które przedstawiły najbardziej interesujące portfolio. Młodzi ludzie wykonali interesujące fotografie, które zostały zaprezentowane na Starym Rynku w Bydgoszczy. Znalazły się także w kalendarzu na 2010 rok pt. „Żywioły Miasta”.
Innym ciekawym projektem była „Bezpieczna Głębia” zrealizowany ze środków FIO. W trakcie projektu wychowankowie Zakładu Poprawczego w Szubinie (w wieku 14-21 lat) mieli okazję wspólnie nauczyć się nurkować, tak, by jak mówi Lucyna Karpińska „móc w przyszłości odbić się od dna i rozwinąć swoje pasje”.
Regional Geographic
W swojej ofercie stowarzyszanie posiada również kwartalnik wydawany od 2007 roku (aktualnie nr 13), na łamach którego publikowane są m.in. artykuły dotyczące regionu Kujaw i Pomorza, relacje interesujących wycieczek w najdalsze zakątki świata, a także najciekawsze wydarzenia z regionu. Redaktorzy, poprzez ciekawe artykuły oraz zdjęcia zachęcają do zwracania uwagi na te walory regionu, których mieszkańcy często nie dostrzegają i pomijają. Pismo kolportowane jest do bibliotek szkolnych na terenie Bydgoszczy oraz dostępne dla zainteresowanych (prenumerata kosztuje 25 zł/rok).
Oferta stowarzyszenia:
- Warsztaty fotograficzne („Zaczynam dobrze fotografować”, „Żywioły Miasta– Bydgoszcz w oczach młodych fotografów”, „Mam lustrzankę”, „Fotografia sytuacyjna, kurs dla średnio zaawansowanych”, „Studium Portretu”, „Zaczynam dobrze fotografować”, „Fotografia porównawcza – Mieszkaniowa Bydgoszcz dawniej i dziś") oraz inne
- Kalendarz (efekt projektu „Żywioły Miasta– Bydgoszcz w oczach młodych fotografów”)
- Konkursy fotograficzne
- Kwartalnik Regional Geographic
- Spotkanie miłośników fotografii (m.in. „Negatywny Wtorek”)
Stowarzyszenie Juvenkracja
ul. Bogusławskiego 17
85-174 Bydgoszcz
tel. 508 376 457
biuro@juvenkracja.pl
www.juvenkracja.pl
www.regionalgeographic.pl/
Stowarzyszenie posiada w swojej ofercie ostatnie egzemplarze unikatowego kalendarza na rok 2010 będącego podsumowaniem projektu „Żywioły Miasta”, który nabyć można bezpośrednio w siedzibie Juvenkracja za pośrednictwem strony: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=877015799.
Materiał powstał w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Ekonomii Społecznej” realizowanego przez Kujawsko Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych w partnerstwie z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Działanie 7.2 "Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej", Poddziałanie 7.2.2 "Wsparcie ekonomii społecznej".
Człowiek - najlepsza inwestycja.