Podczas dzisiejszego podsumowania Letniej Zadymy w Środku Zimy, Jurek Owsiak ogłosił ostateczną kwotę 32. Finału WOŚP. Na finałowe konto wpłynęło aż 281 879 118,07 złotych! Podsumowanie Finału i ogłoszenie ostatecznego wyniku zbiórki miało miejsce na PGE Narodowym. To właśnie na błoniach tego obiektu na końcu stycznia znajdowało się finałowe miasteczko i studio telewizyjne 32. Finału.
Na dzisiejszej konferencji obecni byli między innymi Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy, który od lat wspiera Finały WOŚP w Warszawie oraz Sławomir Nitras – Minister Sportu i Turystyki, który objął patronatem 18. Bieg „Policz się z cukrzycą” w Warszawie oraz zapowiedział organizację zajęć sportowych podczas 30. Pol'and'Rock Festival.
Ostatnią wypowiadającą się gościnią była Katarzyna Lubnauer – sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Decyzją MEN nauka pierwszej pomocy w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” od września będzie obligatoryjna. Konferencję na PGE Narodowym zwieńczył występ Orkiestry Dorosłych Dzieci. Jak zapowiedział Jurek Owsiak, kapela ta zasili line-up zbliżającej się, 30. edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata.
„Ponad 120 000 wolontariuszy to jest wielkie dzieło. PGE Narodowy to duma wszystkich Polaków i jest po to, by z niego korzystać. Cieszymy się, że największa Orkiestra w Polsce może gościć na PGE Narodowym. To miejsce jest do dyspozycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do dyspozycji wszystkich tych, którzy tworzą to wielkie dzieło. Jesteśmy zaszczyceni, że chcecie Państwo z PGE Narodowego korzystać. Nadajecie mu inny wymiar. Pokazujecie uniwersalność tej areny. Po pierwsze – czujcie się zaproszeni, by z niego korzystać. Po drugie – jako Minister Sportu chciałem podziękować za to, co mówicie, tak, jak wspomnieliście, wolontariusze WOŚP biegają, pływają, grają w piłkę, aktywnie spędzają czas, nie tylko uczestniczą w zbiórce. Jeśli mógłbym, w imieniu całego Rządu Premiera Donalda Tuska, chciałbym się wszystkim 120 000 wolontariuszom ukłonić i powiedzieć, że wykonujecie niezwykle ważną i potrzebną pracę. Bardzo dziękuję” – przemawiał Sławomir Nitras.
Ile WOŚP zebrała w trakcie 32. Finału WOŚP?
Po podsumowaniu działań Fundacji WOŚP i Sztabów podczas 32. Finału, Jurek Owsiak ogłosił wynik ostateczny zbiórki, a jest to 281 879 118,07 PLN, czyli blisko 38 619 730,80 PLN więcej niż przed rokiem. Na wynik ostateczny składają się:
- Wpłaty do puszek – 157 389 843,20 PLN (55,84% kwoty)
- Kanały elektroniczne – 123 569 803,10 PLN (43,84% kwoty)
- Dary rzeczowe – 919 471,77 PLN (0,33% kwoty)
eSkarbonki, czyli internetowe „puszki” kolejny raz okazały się jednymi z najpopularniejszych metod wspierania celu Finału WOŚP. Wolontariusze założyli aż 26 773 eSkarbonki, do których dorzuciło się 311 272 pomagających. Wspólnie w ten sposób zebraliśmy aż 21 695 947 złotych! Kolejną popularną metodą wspierania Letniej Zadymy w Środku Zimy były orkiestrowe aukcje Allegro, których wystawiono w sumie 278 241, zbierając w ten sposób 36 452 340,98 złotych. Kultowa już Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, w której do zdobycia były Złote Serduszka i Złote Karty Telefoniczne, przyniosła 7,9 miliona złotych. To o pół miliona więcej niż rok temu!
W pomoc zaangażowali się także osadzeni, wystawiając swoją sztukę na aukcje oraz wpłacając pieniądze na specjalne konto bankowe, które zostało uruchomione przez Fundację WOŚP we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Służbą Więzienną. Łączne wsparcie celu 32. Finału od osób pozbawionych wolności wyniosło aż 63 485,30 złotych!
O 32. Finale WOŚP
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 28 stycznia – Orkiestra zagrała w Polsce oraz na całym świecie, bo podczas tegorocznej zbiórki działało aż1 685 Sztabów, w tym aż 100 Sztabów zagranicznych w 23 krajach! Jak co roku, kwestowało aż120 000 wolontariuszy, których w finałową niedzielę można było spotkać z kolorowymi puszkami i identyfikatorami na szyjach. Celem 32. Finału WOŚP były płuca po pandemii, a dzięki zebranym środkom Fundacja WOŚP planuje kupić sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Jak co roku, Letniej Zadymie w Środku Zimy towarzyszył Bieg „Policz się z cukrzycą”. Podczas 18. edycji charytatywnego biegu, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem cukrzycy, ulicami Warszawy pobiegło łącznie 5 tysięcy osób w charakterystycznych, pomarańczowych koszulkach. Każdy na świecie także mógł włączyć się w akcję dzięki biegowi wirtualnemu, który polegał na pokonaniu minimum 5 kilometrów w dowolnej lokalizacji w tygodniu poprzedzającym 32. Finał WOŚP (między 22 a 28 stycznia) oraz zgłoszeniu przebiegniętego przez siebie dystansu na dedykowanej platformie. Biegacze wirtualni przebiegli łącznie 32 080 kilometrów!
W Warszawie centrum wydarzeń stanowiło studio telewizyjne oraz scena koncertowa, znajdujące się na błoniach PGE Narodowego.
Kwota deklarowana a kwota ostateczna
Kwota deklarowana Finału WOŚP to suma kwot szacunkowych od Sztabów, wyników zbiórek elektronicznych w momencie zakończenia dnia Finału w studiu oraz darowizn przekazanych przez partnerów. Ze względu na aktywne jeszcze po dniu Finału wybrane formy wsparcia, a także zajmujące kilka tygodni rozliczenie akcji, każdorazowo kwota deklarowana i ostateczny wynik Finału różnią się. W przypadku 32. Finału kwota deklarowana wynosiła 175 426 813 złotych, ostateczny wynik akcji jest wyższy o 106 452 305 złotych.
Czemu płuca po pandemii?
Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40%.
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki.
1,5% podatku dla WOŚP
Wciąż możliwe jest przekazanie 1,5% podatku na rzecz WOŚP. Celem uzbieranych w ten sposób środków będzie wspieranie najwyższych standardów leczenia dzieci – wystarczy w zeznaniu podatkowym wskazać nasz KRS: 0000030897. Dzięki zebranym środkom będziemy mogli kontynuować prowadzenie naszych ogólnopolskich programów medycznych i realizować cele statutowe Fundacji!
Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”
Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” w kwietniu 2024 roku skończy 18 lat! Dzięki naszym działaniom już blisko 3 miliony dzieci z klas I-III szkoły podstawowej nauczyły się podstaw pierwszej pomocy. Do tej pory programem zostało objętych blisko 13 tysięcy szkół oraz ponad 30 tysięcy nauczycieli – stanowi to około 90% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
Dzięki wsparciu Ministry Edukacji Barbary Nowackiej od początku najbliższego roku szkolnego tj. od września 2024 roku nauka podstawowych czynności ratujących życie wchodzi na stałe do programu nauczania w edukacji wczesnoszkolnej! Chęć udziału w szkoleniu zgłosiło do nas obecnie już około 3 tys. szkół podstawowych! W związku z tym postanowiliśmy wznowić dużą częstotliwość przeprowadzania szkoleń w ramach Programu RUR. Pierwszym z cyklu wznowionych zajęć z zakresu pierwszej pomocy było szkolenie w Wołominie, podczas którego przeszkoliliśmy ponad 30 nauczycielek i nauczycieli z 15 szkół podstawowych z powiatu wołomińskiego.
30. Pol'and'Rock Festival
Podsumowując 32. Finał WOŚP, Jerzy Owsiak opowiedział o przygotowaniach do jubileuszowej, 30. edycji Pol'and'Rock Festival. W dniach 1-3 sierpnia 2024 roku ponownie na dawnym lotnisku Czaplinek-Broczyno Najpiękniejsza Publiczność Świata spotka się, by pielęgnować wartości wolności, braterstwa i rock'n'rolla (ale nie tylko!), podczas jubileuszowej edycji Pol'and'Rock Festival! Ogłoszonymi do tej pory zespołami są: Modestep, Enej, MEUTE, Flogging Molly, T.Love, Guano Apes, Flapjack, Clawfinger, Sick Of It All, CelKilt, Motionless in White, Electric Callboy, Myrath, Kasia Kowalska, The Warning oraz Less Than Jake!
Po raz kolejny kapele z całego świata mają możliwość wzięcia udziału w Eliminacjach, których Zwycięzcy otrzymają możliwość występu na Najpiękniejszym Festiwalu Świata i zaprezentowania swojej muzyki przed szeroką publicznością. Na obecną chwilę otrzymaliśmy zgłoszenia od 740 zespołów. W tym 640 zespołów polskich i 100 zespołów zagranicznych – z Australii, Austrii, Belgii, Estonii, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, UK, Ukrainy, USA, Czech, Irlandii, Francji, Szwecji, Węgier, Włoch, Malty, Meksyku, Portugalii, Puerto Rico, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Tajwanu, Sudanu, Maroko, Macedonii i Brazylii.
33. Finał WOŚP odbędzie się 26 stycznia 2025 roku.
Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 2 miliardów złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń.
Źródło: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy