To najmłodsze pokolenie społeczności, która odmieniła oblicze Bałtowa – niewielkiej miejscowości, o której dziś mówi cała Polska.
Nadzieja Bałtowa
Pomysł, by przy Stowarzyszeniu „Bałt”, które od kilku lat odmieniało już oblicze Bałtowa, stworzyć grupę młodzieży, narodził się na początku 2005 roku. Kilka miesięcy później, we wrześniu, dzięki dotacji Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, „Junior Bałt” dołączył do grona Klub Netów Polski, Czech i Niemiec, z którymi zrealizował projekt międzynarodowy „3 kraje 3 rzeki”. Finał przedsięwzięcia odbył się w Bałtowie w czerwcu 2006 roku. W rocznicę działalności „Junior Bałt” otrzymał własne pomieszczenie w wyremontowanej części dawnego Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie ma swoją siedzibę do dziś.
Idei stworzenia grupy młodzieżowej towarzyszyło przekonanie, że w zmianach, które objęły Bałtów, powinno uczestniczyć najmłodsze pokolenie, dla którego była to szansa na aktywizację i otwarcie się na świat.
Dziesięć lat temu nikt o Bałtowie nie słyszał, a okolica uchodziła za zacofaną prowincję. W podobnym przeświadczeniu wychowywała się młodzież, tęsknym okiem wypatrując możliwości wyrwania się do większych ośrodków.
– Ci, którzy zaczynali w „Junior Bałcie”, dziś już studiują, ale, co ważne, wyjechali stąd ukształtowani, świadomi swoich możliwości, bez kompleksów, z przeświadczeniem, że potrafią wiele zdziałać. Wierzę, że wrócą z wiedzą i nowymi pomysłami, by dalej rozwijać naszą małą ojczyznę – mówi radny Jerzy Gierczak, a zarazem jeden z inicjatorów i założycieli Stowarzyszenia „Bałt”, który od początku wspierał działania „Junior Bałta”.
Szacunek dla regionu
„Junior Bałta” tworzą młodzi ludzie uczęszczający do bałtowskich szkół: gimnazjum i technikum rolniczego. Mając zaplecze organizacyjne i lokalowe przy Stowarzyszeniu „Bałt”, stanowią aktywne środowisko, które daje lokalnej społeczności przykład zaangażowania w niemal każdą sferę życia gminy. Działają konsekwentnie, od rzucania nowych pomysłów po ich realizację.
– Wspaniała młodzież, która potrafi poświęcić swój czas dla innych, zachęcić do współpracy i samodzielnie cierpliwie pracować – mówi opiekunka grupy Edyta Lenart.
„Junior Bałt” zrealizował wiele przedsięwzięć służących rozwojowi i kształtowaniu młodych osobowości. W ramach programu ,,Make a connection”, który nosił tytuł ,,Moje Ja” uczestniczył w wyjeździe do teatru na musical ,,Koty” oraz warsztatach teatralnych. Aktorskie umiejętności pomogły już w zorganizowaniu wielu imprez okolicznościowych dla lokalnej społeczności (Dzień Kobiet, Dzień Matki, barbórka, walentynki, Szansa na sukces, Noc Duchów) oraz przygotowaniu oferty wypoczynku i spędzania wolnego czasu dla jeszcze młodszych pokoleń (półkolonie, biwaki, noce filmowe, zajęcia podczas ferii zimowych). Od lat młodzież „Junior Bałta” gra w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, osobiście odwiedzając Jurka Owsiaka w Warszawie.
Ważną częścią zaangażowania młodzieży z „Junior Bałta” jest dbałość o lokalną tradycję i dziedzictwo kulturowe. W ramach projektu „Wieś na Sześć” młodzi ludzie uczestniczyli w cyklicznych spotkaniach z artystami ludowymi i osobami starszymi, nawiązując dialog międzypokoleniowy i wzbogacając wiedzę o przeszłości regionu.
Aktywna młodzież z „Junior Bałta” bierze również udział w przedsięwzięciach o szerszym zasięgu, między innymi w organizacji Forum 25 Edukacyjnego Programu Równać Szanse, które odbyło się w Kielcach. Pod hasłem przewodnim „Jutro My” prowadzi dyskusję o przyszłości swego pokolenia. By lepiej przygotować się do spotkania z wielkim światem, aktywni juniorzy systematycznie uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach doskonalących komunikację międzyludzką czy opanowanie i koncentrację. – To wszystko są elementy, które złożą się na ich pewność siebie, a to bardzo ważne w kontaktach i podejściu do własnej kariery – podkreśla Edyta Lenart, która zabiera młodzież na Kongres Obywatelski i do Sejmu.
Okiem animatora regionalnego CAL:
„Junior Bałt” zaangażowany jest aktywnie w tworzenie nowego produktu turystycznego Bałtowa, uczestnicząc między innymi w projekcie „Bałtów – polską stolicą questingu”, którego celem jest promocja questingu, czyli turystyki z zagadkami. Zaproponowane przez młodzież poszczególne wycieczki, które powstały wokół bałtowskich gospodarstw agroturystycznych, złożyły się na ciekawą ofertę aktywnego wypoczynku. Na taką skalę nikt jeszcze w naszym kraju tego nie robił. Urozmaicony teren znakomicie nadaje się do tworzenia ścieżek tematycznych wokół tropów dinozaurów, jaskiń, ciekawej roślinności, układu wodnego czy zabytków. Z amerykańskich doświadczeń wynika, że questing jest znakomitą formą edukacji i promocji regionu, a mnie to wszystko cieszy tym bardziej, że w projekcie uczestniczy młodzież, dla której jest to szkoła życia.
Opisana historia jest częścią publikacji „Aktywne Społeczności. Zmiana Społeczna. Katalog Praktyk, tom III” wydanej przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. To zestaw ponad 30 inspirujących mini-reportaży o tym jak lokalne społeczności potrafią brać sprawy w swoje ręce.
Jak mieszkańcy białostockiego bloku zrobili wystawę fotografii i filmów w suszarni na 11. piętrze? Co wynikło z przygotowania przez mieszkańców Pogorzyc wirtualnej księgi swojej wsi? Jakie korzyści przynosi lokalne partnerstwo działające na Starym Przedmieściu w Gdańsku? Te i wiele innych historii znajdziemy w najnowszym Katalogu praktyk Aktywnych społeczności. Opowieści są różne, ale każda z nich pokazuje ludzi, którzy podejmują inicjatywy zmieniające ich samych i otoczenie, w którym żyją. Historie wzbogacone są komentarzami animatorów regionalnych CAL, które wnoszą do nich refleksję na temat tego jak powstaje i jak funkcjonuje aktywna społeczność.
Książka jest wynikiem pracy kilkunastu animatorów społecznych CAL z całej Polski. Co roku przyglądają się oni wybranym społecznościom lokalnym i inicjatywom przez nie podejmowanym. Starają się je poznać, zrozumieć i opisać.
Do pobrania: Aktywne społeczności. Zmiana społeczna. Katalog praktyk, tom III
Publikacja została wydana w ramach projektu “Tworzenie i Rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz
-
201309302238120871
918328_201309302238120871 ・38.72 kB
Źródło: Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL