JEŻOWÓZ - ekoszkółka na kółkach
By przekazać wiedzę współczesnej młodzieży, nie wystarczy już tablica i zeszyt. Żyjąca w świecie rozlicznych możliwości młodzież oczekuje równie atrakcyjnego przekazu i współuczestnictwa jakie oferuje internet. Próbą sprostania wyzwaniu jest obudowanie treści elementami interaktywnymi, praca na dobrych pomocach dydaktycznych oraz przeniesienie zajęć poza szkolne mury. Jest to zadanie JEŻOWOZA – ekomobila, który od dwóch miesięcy odwiedza szkoły w Podlaskiem i okolicy. Jako pierwszy ekomobil w Polsce.
Polski ekomobil to zakupiony w październiku 2009 roku Mercedes Sprinter. Trwa właśnie jego zabudowa, by go przystosować do bezpiecznego przewożenia i łatwego udostępniania w terenie pomocy dydaktycznych. Wykorzystano do tego specjalnie sprowadzaną płytę, o połowę lżejszą od standardowej, co wpływa na oszczędność paliwa. Na wyposażeniu ekomobila na początek znajdą się stoły i krzesła, system odprowadzania i doprowadzania wody, mikroskopy stereoskopowe, lornetki, pudełka z lupą, paski testowe do badania chemicznego wody, pojemniki do obserwacji owadów z lupą, wiatromierze, termometry, atlasy i przewodniki do oznaczania roślin i zwierząt itp.
Trwają pierwsze, testowe zajęcia z wykorzystaniem wyposażenia mobila. Z racji zimy, prowadzone są one w klasach szkolnych, ale już od kwietnia warsztaty będą się odbywać w terenie. Uczniowie zbadają zawartość azotanów i odczyn w wodzie Narwi, dowiedzą się, jak sprawdzić jej zapach, zmętnienie, zabarwienie, rodzaj zawiesiny. Określą rodzaj dna, typ zbiornika, powierzchnię, opiszą otoczenie, zacienienie, spadek brzegu i obserwowane w pobliżu gatunki zwierząt. Z wody wyłowią czerpakiem organizmy, zidentyfikują je pod mikroskopem i na ich podstawie określą jej czystość. W podobnie aktywny sposób będą przebiegać warsztaty dotyczące łąki, lasu, gleby, klimatu czy konsumpcji. Uczestnicy – 50 szkół podstawowych i gimnazjów z Polski północno – wschodniej – zostali wyłonieni podczas naboru we wrześniu 2009 roku. Zainteresowanie zajęciami z Ekomobilem wykazała również polska szkoła na Litwie – Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Sołecznikach.
Prócz zajęć dla uczniów, jesienią 2010 roku planowane są warsztaty z ekomobilem z zakresu interaktywnej edukacji ekologicznej dla nauczycieli oraz „Dzień otwarty Ekomobila”. Zaś już w marcu w Berlinie odbędzie się europejski zjazd i prezentacja ekomobili (AGUM - Arbeitsgemeinschaft der Umweltmobile), w którym po raz pierwszy w historii pojawi się ekomobil z Polski - Jeżowóz.
Zajęcia prowadzone z ekomobilem to praktyka, która bawi oraz inspiruje do dalszego poznawania przyrody. Jak wskazuje niemiecka praktyka, warsztaty z ekomobilem zachęcają uczestników do pogłębiania zainteresowań w zakresie ochrony natury i środowiska. Wysokie zainteresowanie taką formą edukacji wśród szkół utwierdza celowość idei i uzasadnia propagowanie takiego modelu edukacji ekologicznej. Skuteczność przekazu, na co wskazuje powszechnie znana wysoka świadomość ekologiczna Niemców, powinna być czynnikiem decydującym o zapewnieniu rozwoju mobilnej edukacji ekologicznej.
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Agro - Group