12 listopada 2002 z inicjatywy i w siedzibie Rzecznika Prawa Obywatelskich profesora Andrzeja Zolla odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli organizacji społecznych i instytucji samorządowych. Spotkaniu towarzyszyło hasło: 'Jak wspólnie definiować (i realizować) politykę socjalną na terenie gminy, powiatu, województwa?'.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: Józefa Grodecka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, Jerzy Boczoń, dyrektor Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych z Gdańska, profesor Józefina Hrynkiewicz z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych (m.in. ze Związku Biur Porad Obywatelskich, sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Wspólnoty „Chleb Życia”), a także reprezentanci samorządowych instytucji pomocy społecznej (członkowie Stowarzyszenia Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej.
Dyskutowano o możliwościach współpracy samorządowych placówek pomocy społecznej z organizacjami pozarządowymi.
Jaki jest jednak realny wymiar tej współpracy? Jak wygląda ona z punktu widzenia trzeciego sektora a jak z punktu widzenia samorządu? Co można zrobić aby zmienić obecną sytuację jeśli stwierdzi się, że nie jest ona zadowalająca? Na te pytania próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy spotkania.
Zastanawiano się także jaki kształt ma polityka socjalna państwa i jak jej realizacja przekłada się na codzienną praktykę.
Zainicjowana w ten sposób dyskusja miała wielowątkowy charakter – generalnie wyłoniły się jednak dwa modele patrzenia na kwestie współpracy. Przedstawiciele organizacji koncentrują się głównie na kwestiach pozaformalnych – na tym, co tkwi w mentalności i przyzwyczajeniach obu stron, samorząd widzi zaś problem głównie w obiektywnych czynnikach natury prawnej i budżetowej.
Mimo to już teraz można znaleźć przykłady dobrej współpracy w codziennych działaniach różnych placówek pomocowych. Uczestnicy zgodzili się, że przykłady takie powinny być popularyzowane i przedstawiane jako modele, możliwe do podpatrzenia, przeanalizowania i zastosowania „na własnym podwórku”. Wzorem może stać się, między innymi, prezentowany na spotkaniu przykład programu współpracy władz miasta Poznania z organizacjami pozarządowymi, oparty na naukowej analizie potrzeb lokalnej społeczności i wypracowanej na tym gruncie, polityce społecznej. Opis tej strategii dostępny będzie wkrótce w internecie.
Na zakończenie Profesor Andrzej Zoll zaprosił zebranych na trzy spotkania organizowane lub inicjowane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Spotkania będą dotyczyły obchodów rocznicy podpisania deklaracji Ruchu Wychodzenia z Bezradności Społecznej, Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz społecznej sytuacji dzieci i młodzieży. Spotkania odbędą się w styczniu 2003 r. a pierwsze z nich – obchody rocznicy – będzie dobrą okazją do kontynuacji właśnie rozpoczętej dyskusji.
Źródło: inf. własna