16 marca 2017 r. Trybunał Konstytucyjny badał zgodność z ustawą zasadniczą nowelizacji zgromadzeń publicznych. Ustawę o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach Sejm uchwalił 13 grudnia 2016 r. Prezydent nie podpisał jej i skierował do TK. Sędziowie nie podzielili wątpliwości prezydenta. Nowelizacja wejdzie w życie. Zobacz, co zawiera.
zobacz:
16 marca 2017 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa z 13 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach jest zgodna z Konstytucją. Czterech sędziów zgłosiło zdania odrębne.
Trybunał Konstytucyjny nie podzielił więc zastrzeżeń podnoszonych przez prezydenta w jego wniosku z końca grudnia 2016 r. Ustawa wejdzie w życie i zmienią się zasady organizowania zgromadzeń. Pojawia się zgromadzenia cykliczne i regulacje utrudniające organizowanie kontrmanifestacji. Nowe przepisy i związane z nimi wątpliwości przedstawiamy poniżej.
Zgromadzenia cykliczne
Zgodę na ich organizowanie będzie wyrażał wojewoda (czyli przedstawiciel rządu). Stanowi to wyłom od dotychczasowych zasad, według których zgromadzenia (ale nie wydawanie zgód, tylko przyjmowanie zgłoszeń) są w gestii władz samorządowych – gminy.
Krytycy nowelizacji wytykali nieprecyzyjne zdefiniowanie zgromadzeń cyklicznych, mogące powodować arbitralność przyszłych decyzji wojewodów.
W nowelizacji zapisano, mechanizm dający zgromadzeniom cyklicznym pierwszeństwo, nawet przed wcześniej zgłoszonymi (do gminy) zgromadzeniami. Przepisy dają możliwość zajęcia przez organizatorów zgromadzeń cyklicznych wybranej przez nich przestrzeni publicznej na okres 3 lat.
Zamknięta droga do sądu?
Organizator zgromadzenia (zgłoszonego wcześniej do gminy), który nie może go zorganizować z powodu zgromadzenia cyklicznego (o którym zadecydował później wojewoda), będzie miał duże trudności w skorzystaniu z możliwości odwoływania się do sądu (nie ma pewności, czy w ogóle będzie to możliwe).
Ograniczenia dotyczące organizowania kontrmanifestacji
Nowelizacja wprowadza sztywny mechanizm odseparowywania od siebie zgromadzeń. Odległość 100 metrów, którą ustaliły przepisy ustawy, dla zapewnienia bezpiecznego przebiegu dwóch jednoczesnych manifestacji, jest w istocie (w warunkach miejskich) odległością likwidującą możliwość organizowania kontrmanifestacji.
Tymczasem wskazuje się, że wolność zgromadzeń, nie jest wcale prostym uprawnieniem do wyjścia na ulicę. Wolność zgromadzeń to również prawo do prowadzenia w przestrzenie publicznej debaty - oczywiście w pokojowej formie. Debata taka nie jest możliwa, bez spotkania dwóch konkurencyjnych manifestacji. A do tego właśnie sprowadzają się, czekające właśnie na podpis prezydenta, przepisy.
Projekt poselski, starym zwyczajem, tuż po 11 listopada
zobacz:
Ustawa zostanie teraz podpisana przez prezydenta. Wejdzie w życie 14 dni od dnia opublikowania, czyli na przełomie marca i kwietnia.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)