Od 2 do 4 marca 2003 w Warszawie przebywała Odile Quintin – Dyrektor Generalna DG ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych Komisji Europejskiej. Celem wizyty było zapoznanie się z przygotowaniami Polski do członkostwa w UE w zakresie polityki społecznej i zatrudnienia oraz korzystania z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podczas swego dwudniowego pobytu w Polsce Odile Quintin spotkała się z przedstawicielami związków zawodowych, pracodawców oraz rządu. Podczas spotkań poruszano m.in. kwestie implementacji legislacji Unii Europejskiej w zakresie prawa pracy, równego traktowania kobiet i mężczyzn, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz niedyskryminacji, polskiej polityki zatrudniania w kontekście Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz współpracy Polski z Europejskim Funduszem Społecznym.
Dyrektor Generalna ds. Zatrudniania pozytywnie oceniła stan przygotowań Polski do wstąpienia do Unii Europejskiej, ale zwróciła także uwagę na kilka kwestii, które wymagają jeszcze poprawy. Szczególnie dotyczy to rynku pracy - wysokiej stopy bezrobocia i niskiego wskaźnikiem zatrudnienia w Polsce. Zdaniem Odile Quintin poprawa sytuacji na rynku pracy zależy w dużej mierze od edukacji. Jako przykład podawała Hiszpanię i Irlandię, które wstępując do UE borykały się z podobnymi problemami jak Polska.
- Oba te kraje bardzo dużo zainwestowały w podnoszenie kwalifikacji zawodowych ludzi – mówiła Odile Quintin, na zakończenie swej wizyty w Polsce. – Dlaczego firmy chcą tam teraz inwestować? Bo jest tam bardzo dużo dobrze wykształconych pracowników.
Przywołując przykłady Hiszpanii i Irlandii, Odile Quintin odniosła się także pozytywnie do przedstawionego przez ministra Jerzego Hausnera Paktu na rzecz Pracy Rozwoju.
- W tych krajach pakty tego rodzaju miały bardzo ważny wpływ na rozwój rynku pracy – stwierdziła.
Jeśli chodzi dostosowanie legislacyjne do wymagań UE, Dyrektor Generalna ds. Zatrudniania zauważyła, że kodeks pracy ulega poprawkom, ale pewnych elementów jeszcze brakuje. Są one związane m.in. z BHP, niedyskryminacją i równością płci.
W rozmowach na temat korzystania z Europejskiego Funduszu Społecznego udział brała m.in. Krystyna Gurbiel, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
- Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia pochwaliła nas, że jesteśmy pierwszym krajem kandydackim, który przedstawił Komisji Projekt Narodowego Planu Rozwoju i Programy Operacyjne, w tym Program Rozwoju Zasobów Ludzkich – mówiła Krystyna Gurbiel po spotkaniu. – Odbyliśmy dyskusję na temat niektórych punktów tego programu. Komisja zwraca uwagę szczególnie na zapewnienie dobrego dostępu do edukacji młodzieży z terenów wiejskich. Ten element jest uwzględniony w programie. Ze szczególnym zainteresowaniem Komisji spotkała się również kwestia połączenia działań służących restrukturyzacji poszczególnych sektorów gospodarki z działaniami na rzecz rynku pracy, powstawania nowych miejsc pracy w tych regionach, które cierpią ze względu na proces restrukturyzacji. MGPiPS pracuje w tej chwili nad takimi właśnie programami regionalnymi i lokalnymi, które w tej chwili będą finansowane ze środków krajowych, ale w przyszłości będą mogły być współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Krystyna Gurbiel zapowiedziała także, że na przełomie maja i czerwca rozpoczną się prawdopodobnie negocjacje nad Narodowym Planem Rozwoju i Programami Operacyjnymi. W ciągu najbliższych miesięcy toczyć się będą dyskusje dotyczące poszczególnych zapisów tych programów.
Źródło: inf. własna