W sobotni wieczór 22 października sala widowiskowa Jeleniogórskiego Centrum Kultury wypełniła się po brzegi słuchaczami przybyłymi na koncert amerykańskiego trębacza Randy’ego Breackera z pochodzącym ze słowackiego Prasova zespołem AMC Trio. Ten znakomity występ miał miejsce w ramach dziesiątej edycji międzynarodowego „Krokus Jazz Festiwal”.
Jesień jest doskonałym tłem dla nastrojowej muzyki jazzowej, toteż nie brakuje w tym czasie festiwali tego gatunku. Za kilka dni we Wrocławiu rozpocznie się „Jazztopad”, niedługo po nim „Jazzowa Jesień” w Bielsku-Białej. A w Jeleniej Górze zakończył się „Krokus Jazz Festiwal”. Twórcą największego projektu jazzowego w stolicy Karkonoszy jest Tadeusz "Erroll" Kosiński - pianista, kompozytor, aranżer, animator kultury i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego jazzu. Między 21 a 23 października sale Jeleniogórskiego Centrum Kultury – organizatora festiwalu, tętniły życiem niemal przez całą dobę. Od wczesnego popołudnia odbywały się występy uczestników konkursu „Powiew Młodego Jazzu”. Statuetkę Złotego Krokusa odebrał założony w ubiegłym roku zespół High Definition z Krakowa. Wieczorami swoje koncerty dały gwiazdy światowych estrad muzycznych, a do późnych godzin nocnych w niedawno otwartym po remoncie klubie „Kwadrat” można było uczestniczyć w klimatycznych spotkaniach jam session. Festiwal cieszy się dużą popularnością nie tylko w Polsce, wśród publiczności usłyszeć można było rozmowy w różnych językach.
W centralnym momencie festiwalu, na jego półmetku, znakomity występ dali Randy Breacker- jeden z najlepszych muzyków jazzowych na świecie, z zespołem AMC Trio. R. Breacker jest współtwórcą zespołu Brecker Brothers, który wydał kilka świetnych płyt i stał się punktem odniesienia dla całych zastępów formacji jazz-rockowych. W latach 80. i 90. bracia Randy i Michael Breacker byli bardzo popularni, ich utwory gościły na światowych listach przebojów, a magazyn The New York Times napisał muzyce, którą tworzyli: Najbardziej przekonujące połączenie jazzu i rocka jakie osiągnęła kiedykolwiek jakakolwiek grupa. Połączenie, które nie nadużywa żadnego stylu, ale wydobywa z każdego jego istotę. R. Breacker współpracował z wieloma wybitnymi artystami, na przykład z takimi sławami jak Stevie Wonder, Janis Joplin, James Brown, Eric Clapton, Frank Zappa. Również polscy muzycy mieli okazję z nim współpracować, m.in. pianista Włodek Pawlik i perkusista Krzysztof Zawadzki.
W „Krokus Jazz Festiwal” fantastyczne jest to, że muzycy z różnych stron świata, z różnych pokoleń, grający w odmiennej stylistyce, występują wspólnie a efekty tej muzycznej współpracy są znakomite! Formację AMC Trio, która wystąpiła z R. Breackerem, tworzą kontrabasista Martin Martincak, pianista Peter Adamkovic i perkusista Stano Cvanciger. Od czasu wydania w 2006 r. debiutanckiej płyty „Thor-Iza”, zespół zyskuje coraz więcej sympatyków, nie tylko w rodzinnej Słowacji.
W atmosferę magicznego jazzowego spotkania w Jeleniej Górze muzycy wprowadzili słuchaczy utworem z drugiego albumu „Soul of the Mountain”. Randy Breacker pojawił się podczas drugiego wykonania pt. „Follow me” i już do końca na scenie mogliśmy podziwiać mistrzowską grę wszystkich czterech wykonawców. Zaprezentowane utwory z dobrze wyeksponowanymi, wyraźnymi tematami, łączące w sobie różnorodne gatunki, były nie tylko przyjemne w odbiorze, ale także grane z przyjemnością, co było widać po zachowaniu muzyków na scenie. Charyzmatyczny kontrabasista Martin Martincak rozmawiał z publicznością po polsku, czym zyskał sobie jej uznanie, a drobne potknięcia językowe Słowaka zostały przyjęte ze szczerą sympatią. Jak się okazało, z południowymi sąsiadami łączą nas nie tylko wspólne korzenie językowe, bowiem te utwory AMC, które były inspirowane muzyką folkową (np. „Thor-Isa”), są pod kilkoma względami podobne do polskich pieśni tego gatunku. Między wykonawcami a słuchaczami zawiązała się wyraźna nić porozumienia. Uśmiechnięte twarze muzyków, kołysanie w rytm muzyki i dyskretne wystukiwanie rytmu przez osoby z widowni, były tego doskonałym odzwierciedleniem. Całe utwory, a także wszystkie interesujące partie solowe, były nagradzane przez entuzjastycznymi brawami. Po ostatnim wykonaniu, gorącym owacjom nie było końca! Publiczność nie miała zamiaru pozwolić muzykom na szybkie opuszczenie sceny, więc na jednym „bisie” koncert się nie zakończył.
Tej jesieni wśród wykonawców na głównej scenie festiwalu pojawili się również: grupa „Laboratorium” – określana „legendą polskiego jazzu”, tym razem z udziałem wokalistki pochodzenia jemeńskiego Rasm Al- Mashan, oraz znani w świecie przedstawiciele jazzu akustycznego - Friend’n’Fellow. W „Kwadracie” koncerty dali: Iwona Kmiecik Quintet, The 3RIO, Ilona Damięcka Trio.
Dziesiąty „Krokus Jazz Festiwal” należy bez wątpienia do bardzo udanych przedsięwzięć muzycznych.
Artykuł powstał w ramach projektu „Aktywni liderzy – aktywni obywatele”, który jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: inf. własna RCWIP