Czy zdarzyło wam się kiedyś tak, że system Windows przestał działać i konieczne było zainstalowanie go od nowa, a po instalacji straciliście wszystkie dane z komputera? Dzięki partycji dysku nie będziecie już musieli martwić się tym problemem.
Gdy kupujemy komputer, mamy na nim kilka miejsc, na których zapisywane są wszystkie nasze pliki. Jest to zazwyczaj dysk C – na którym zapisany jest system operacyjny, ale też zainstalowane programy i dysk D (w komputerach beznapędowych), E,F itd. – będące postawionymi fabrycznie partycjami.
Partycjonowanie, czyli podział jednej wielkiej partycji na mniejsze jest korzystnym działaniem dla nas i naszego komputera. Dzięki niemu możemy rozgraniczyć obszar przeznaczony na potrzeby systemu operacyjnego od części, gdzie przechowujemy nasze inne pliki.
Po takiej prostej czynności uzyskamy gwarancję, że w razie ponownego zainstalowania systemu, przywrócenia zasobów kopii zapasowej czy pliku obrazu, nasze dane nie zostaną usunięte, a będą bezpieczne na odrębnej części dysku.
Do stworzenia partycji nie potrzebujemy żadnych dodatkowych programów, umożliwia nam to system Windows i wykonujemy ją dosłownie w paru kliknięciach.
W oknie formatowym możemy wykonać dwojaki rodzaj czynności:
- Jeżeli nie chcemy formatować wybranego przez nas woluminu od razu, to wybieramy opcję Nie formatuj tego woluminu, a następnie Dalej.
- Jeśli chcemy sformatować wolumin z domyślnymi ustawieniami, wybieramy od razu przycisk Dalej.
- Najrozsądniej jest wybrać formatowanie w NTFS.
Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku tworzenia nowych partycji na dysku podstawowym pierwsze z nich zostaną sformatowane jako partycje podstawowe. Zaczynając od czwartej kolejne będą formatowane jako dyski logiczne na partycji rozszerzonej.
Moim zdaniem ostrożności nigdy za wiele, więc przed rozpoczęciem partycji należy wykonać kopię zapasową naszych plików i dokumentów. Podczas partycjonowania nie powinny ulec utracie żadne dane, ale lepiej dmuchać na zimne.
Dzięki partycji możemy wprowadzić w naszym komputerze różnorodność systemową. Polega to na tym, że mając dwie, trzy czy więcej partycji, możemy zainstalować odpowiednio wiele systemów, czyli np. Windowsa, Linuxa i Androida. Dzięki temu jak mamy już dość naszego systemu, możemy wypróbować inny, jednocześnie nie kasując naszego, bo a nuż okaże się że jednak był lepszy.
Partycji na swoim komputerze może wykonać każdy, jest to bardzo prosty zabieg, a może przynieść nam w przyszłości wiele korzyści.
Źródło: Technologie.ngo.pl