„…wstępując na drogę wykorzystania energii odnawialnej i bezemisyjnego zużycia paliw kopalnych zdecydowanie rozwiniemy nowe kierunki nauki" - stwierdza Jerzy Buzek w wywiadzie opublikowanym na stronach Parlamentu Europejskiego.
W przemówieniu inauguracyjnym zaproponował pan europejską wspólnotę energetyczną. Jak Unia mogłaby to przedsięwzięcie wcielić w życie?
Unia Europejska odpowiada na oczekiwania obywateli. Dlatego mamy Wspólną Politykę Rolną, politykę spójności, dlatego mamy strefę Schengen, która bardzo ułatwia życie i wspólny rynek, by rósł nasz dobrobyt.
Dziesięć czy dwanaście lat temu problem energetyczny nie był tak istotny jak dzisiaj. On narasta i dziś jest największym, palącym problemem Unii Europejskiej. Pojawił się też problem zmian klimatycznych. Zatem czas najwyższy, byśmy podobnie jak inne polityki stworzyli teraz wspólną politykę energetyczną. Wpisaliśmy w Traktat Lizboński słowa o "solidarności energetycznej", zatem mamy już traktatową podstawę prawną do dalszych działań, to bardzo ważne.
Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy zdywersyfikować źródła gazu i wspólnie negocjować dostawy spoza Europy. Musimy też rozwijać źródła zielonej energii na ogromną skalę, by móc zmierzyć się z zagrożeniem klimatycznym. Ochrona klimatu wymusza na nas wspólne badania i rozwój technologii również w zakresie czystego wykorzystania paliw kopalnych.
Jako poseł i naukowiec przyczynił się Pan do zapewnienia unijnych funduszy dla europejskiej nauki. Czy dzisiejsze trudności gospodarcze mogą zagrozić nauce?
Obecny kryzys nie zahamuje rozwoju nauki, gdyż wstępując na drogę wykorzystania energii odnawialnej i bezemisyjnego zużycia paliw kopalnych zdecydowanie rozwiniemy nowe kierunki nauki. Postawimy na innowacyjność i damy szanse na wzrost konkurencyjności całej Unii. Mówimy o strategicznym sektorze unijnej gospodarki.
Pieniędzy na naukę nie zabraknie pod warunkiem, że europejska nauka, europejskie uniwersytety będą potrafiły przekuć swoje badania w technologie, które znajdą konkretne zastosowanie w gospodarce. Innowacje zawsze przynoszą zysk, który można zainwestować w dalsze badania - to samonapędzający się mechanizm.
Wywiad w pełnej wersji można przeczytać na stronie: www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/008-62264-292-10-43-901-20091009STO62242-2009-19-10-2009/default_pl.htm
Źródło: ChronmyKlimat.pl