27 września 2011 r. w Jeleniej Górze odbyła się kawiarenka obywatelska zorganizowana we współpracy Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych z Urzędem Miejskim w Jeleniej Górze. Celem spotkania było nawiązanie dialogu z przedstawicielami III sektora na temat programu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi.
Kawiarenka została podzielona na dwa etapy. W pierwszej kolejności uczestnicy wysłuchali wykładu na temat teoretycznych aspektów tworzenia i funkcjonowania programów współpracy, przedstawione zostały także przykłady programów z innych obszarów kraju. Następnie uczestnicy mieli możliwość zabrania udziału w dyskusji. Duża frekwencja wykazała różnorodność sfer działalności pożytku publicznego – wśród uczestników znaleźli się między innymi przedstawiciele organizacji działających na rzecz dzieci, dorosłych, kultury a nawet zrzeszenia księgowych czy taksówkarzy.
Początkowo podczas dyskusji zaakcentowany został problem braku współpracy między organizacjami, brak poczucia solidarności, konkurencja między organizacjami przy ubieganiu się o środki finansowe. Uczestnicy zwrócili także uwagę na rodzinę jako główną jednostkę społeczeństwa obywatelskiego, poruszony został również problem ludzi bezdomnych. Kolejnym wątkiem była kwestia powołania rady pożytku publicznego. Problemem okazała się liczba osób, które mogłyby zasiąść w radzie, ich ewentualna stronniczość i niereprezentatywność. „Konflikt interesów przy takim układzie będzie nieunikniony, proponuje aby do rady dostały się organizacje wybierane w sposób losowy, to jedyna uczciwa metoda wyboru reprezentantów” – podkreślił jeden z przedstawicieli jeleniogórskiej fundacji.
Rada pożytku publicznego jest ciałem doradczym i opiniotwórczym działającym przy jednostce samorządu terytorialnego, może być powołana, ale nie jest to obligatoryjne. W trakcie dyskusji narastała wątpliwość, czy aby na pewno tworzenie tej formy nie nastręczy organizacjom kłopotów i nie będzie powodem rozgoryczenia wśród reprezentantów mniejszości. Po wymianie poglądów na ten temat padł pomysł powołania fora dialogu współpracy (lub forum jeleniogórskich organizacji pozarządowych) skupiających większą liczbę uczestników. Dla organizacji pozarządowych ta forma może dać większe możliwości partycypacji oraz stanowić platformę wymiany doświadczeń i łączenia wzajemnego potencjału. Wnioski z dyskusji zostaną przekazane do wydziału dialogu społecznego w Urzędzie Miasta Jelenia Góra, a powstały program zostanie oddany do konsultacji organizacjom pozarządowym.
Źródło: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych