Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Instytut Muzyki i Tańca zaprasza do wirtualnej wycieczki po największym centrum instrumentów ludowych w Polsce (www.instrumenty.edu.pl). Na portalu 1000 zdjęć obiektów, 250 instrumentów, zdjęcia w technice 360 st. To doskonałe narzędzie do nauki i zabawy dla każdego.
Portal „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” (www.instrumenty.edu.pl) prezentuje instrumenty muzyczne i narzędzia dźwiękowe wykorzystywane w praktyce na terenie całej Polski od XVIII po XXI wiek. Strona ma charakter popularyzatorski i edukacyjny, spełniając jednocześnie wymagania specjalistów i naukowców.
Na portalu 1000 zdjęć obiektów, 250 instrumentów, zdjęcia w technice 360 st. Projekt jako pierwszy w Polsce prezentuje tak bogaty materiał porównawczy – całkowicie nową dokumentację zdjęciową wraz z profesjonalnymi opisami, wzbogacony o nagrania dźwiękowe, materiały audiowizualne oraz projekty instrumentów. Portal przygotowany w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej.
Zgromadzony w bazie zbiór ma charakter otwarty, umożliwiający sukcesywne uzupełnianie go o interesujące obiekty znajdujące się w innych kolekcjach naszego kraju. Baza danych oparta została o najnowszą wersję klasyfikacji Hornbostela i Sachsa, stosowaną przez Konsorcjum MIMO (Musical Instrument Museums Online – Muzea Instrumentów Muzycznych Online) i za jego uprzejmą zgodą, po raz pierwszy w całości przetłumaczoną na język polski.
W bazie znajdują się unikalne eksponaty muzealne, pochodzące z najważniejszych kolekcji w Polsce: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Muzeum Narodowego w Poznaniu (Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Etnograficznego) oraz Kolekcji Jadwigi i Mariana Sobieskich.
Do współpracy przy tworzeniu portalu Instytut Muzyki i Tańca zaprosił wybitnych badaczy, specjalistów z zakresu instrumentologii – prof. Zbigniewa Przerembskiego (Katedra Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz prof. Beniamina Vogla (prof. emeritus). Młode pokolenie instrumentologów reprezentuje Joanna Gul (Katedra Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego). Kuratorem portalu jest muzykolog Agata Mierzejewska. Zdjęcia wykonał Waldemar Kielichowski. Za realizację informatyczną odpowiadało Studio Robot.
Projekt zrealizowany został przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Oskara Kolberga (2014) ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach działań priorytetowych Roku Kolberga.
Źródło: Instytut Muzyki i Tańca
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.