Jedni z najmłodszych i… najbardziej schorowanych. Raport o kondycji wielkopolskich seniorów
Jedynie 14,6% seniorów oczekujących na miejsce w placówce opiekuńczej w województwie wielkopolskim to osoby samodzielne. Blisko połowa ma mniej niż 80 lat. Najczęściej potrzebują wsparcia w czynnościach związanych z higieną osobistą oraz poruszaniem się. Z jakimi innymi wyzwaniami mierzą się na co dzień? Portal Seniore.pl przygotował raport o kondycji wielkopolskich seniorów.
Wielkopolskie: dane demograficzne
Seniorzy z województwa wielkopolskiego stanowią niemal 10% zarejestrowanych na portalu Seniore.pl w ogólnopolskiej bazie osób poszukujących miejsca w placówce opiekuńczej. Podobnie jak w całym kraju, wśród osób poszukujących dominują kobiety, jednak odsetek mężczyzn, wynoszący w Wielkopolsce 37,5%, jest jednym z najwyższych spośród wszystkich województw.
Biorąc pod uwagę strukturę wiekową analizowanej grupy, wielkopolscy seniorzy, którzy czekają na miejsce w placówce opiekuńczej, są stosunkowo młodzi. Odsetek osób w wieku poniżej 80 lat wynosi 43,9% i jest aż o 8,1 p.p. wyższy niż ogólnopolski.
– Stosunkowo niska średnia wieku dla osób oczekujących na miejsce w placówce opiekuńczej w województwie wielkopolskim, wynika głównie ze szczególnie dużego odsetka seniorów w przedziale wiekowym od 60. do 70. roku życia, którzy stanowią 13,3% oczekujących. Tylko w województwach podlaskim oraz warmińsko-mazurskim odsetek osób w tej grupie wiekowej jest jeszcze wyższy – powiedział Paweł Moczulski, założyciel portalu Seniore.pl.
Zakres samodzielności i stan zdrowia
Jak wynika z danych prezentowanych przez Seniore.pl, jedynie 14,6% spośród wszystkich osób oczekujących na miejsce w placówce opiekuńczej z Wielkopolski, to osoby samodzielne. Doraźnej opieki wymaga 54,9% respondentów, zaś 30,5% to osoby leżące. W codziennym funkcjonowaniu największym wyzwaniem dla wielkopolskich seniorów jest higiena osobista. Jedynie 37,8% z nich jest samodzielna w tym zakresie. Średnio co drugi wymaga również pomocy w poruszaniu się (52%) i ubieraniu się (50%). Znacznie więcej osób radzi sobie ze spożywaniem posiłków – 77,6% ankietowanych nie potrzebuje wsparcia w tej czynności.
Wraz z wiekiem rośnie odsetek osób zmagających się z chorobami przewlekłymi, co znajduje odzwierciedlenie w ogólnej strukturze ludności. Z danych zawartych w raporcie Seniore.pl wynika, że w skali ogólnopolskiej najczęściej wskazywanymi schorzeniami są: nadciśnienie (25,9%), demencja (21,9%) i cukrzyca (17,1%). Taki sam zestaw chorób – i w tej samej kolejności – dominuje wśród seniorów z Wielkopolski. Z nadciśnieniem zmaga się 31% osób w tej grupie, z demencją 22,2%, a z cukrzycą 20,3%.
– Odsetek osób przewlekle chorych w grupie oczekujących na miejsce w placówce opiekuńczej jest w województwie wielkopolskim jednym z najwyższych w Polsce i wynosi 88,5%. Jedynie w województwie pomorskim wartość ta jest o 0,1 p.p. wyższa. Konieczność zapewnienia profesjonalnej opieki związanej z chorobą przewlekłą może być jednym z kluczowych czynników decydujących o potrzebie znalezienia miejsca w placówce opiekuńczej – tłumaczy Paweł Moczulski.
Preferowana odległość domu opieki od domu rodzinnego
Wśród pytań zadawanych osobom zgłaszającym się do bazy oczekujących na miejsce w domu opieki prowadzonej przez portal Seniore.pl, znajduje się również preferowana odległość domu opieki od miejsca zamieszkania seniora. Wielkopolscy seniorzy są gotowi na poszukiwanie placówki w dalszej odległości od swojego domu, ale aż 37,8 % z nich ogranicza ją do promienia 50 kilometrów. Niewiele mniejsza grupa (34,7%) deklaruje, że jest gotowa szukać placówki w odległości do 100 kilometrów od miejsca zamieszkania.
Na tle statystyk ogólnopolskich seniorzy z województwa wielkopolskiego nie wykazują szczególnej skłonności do podejmowania dalszych podróży w celu zamieszkania w placówce opiekuńczej. W skali całego kraju odsetek osób gotowych na relokację do 150 kilometrów od miejsca zamieszkania – lub nawet dalej – jest zauważalnie wyższy. Jednocześnie trzeba zauważyć, że w województwie wielkopolskim rzadziej wskazywano najbliższy zasięg poszukiwań, ograniczony do 20 kilometrów od domu. W Wielkopolsce odpowiedź tę wybrało 7,1% respondentów, zaś w skali całego kraju aż 12,1% seniorów.
Raport o kondycji seniorów: województwo wielkopolskie
Raport o kondycji seniorów w województwie wielkopolskim został opracowany przez zespół portalu Seniore.pl. Podstawę do jego utworzenia stanowiły informacje zbierane w formularzu zgłoszeniowym do bazy osób poszukujących miejsca w placówce opiekuńczej, która obejmuje ponad 2,2 tysiąca osób z całej Polski. Na podstawie przedstawionych danych dotyczących m.in. wieku, płci, miejsca zamieszkania, ale także stanu zdrowia, poziomu sprawności, zakresu samodzielności i innych, przygotowany został odrębny raport dla województwa wielkopolskiego.
Więcej statystyk dostępnych jest na stronie internetowej: seniore.pl/raport-wielkopolskie.
Źródło: Seniore.pl